Uyku İhtiyacı

uyku ihtiyacı

Kaç saat uykuya ihtiyacınız var? Yeterince alamazsanız ne olur?

Uyku neden bu kadar önemli?
Uykunuzun kalitesi; veriminiz, duygusal dengeniz, beyin ve kalp sağlığınız, bağışıklık sisteminiz, yaratıcılığınız, canlılığınız ve hatta kilonuz dahil olmak üzere zihinsel ve fiziksel sağlığınızı ve uyanık olduğunuz zamanki veriminizin kalitesini doğrudan etkiler.
Başka hiçbir faaliyet bu kadar az çabayla bu kadar fazla fayda sağlayamaz!

Yoğun bir hayatınız var ve işlerinizi gece daha az uyuyarak yerine getirmeye çabalıyorsunuz bu iyi bir çözüm gibi görünebilir. Ancak minimum uyku kaybı bile ruh halinize, enerjinize, zihinsel keskinliğinize ve stresle başa çıkma yeteneğinize önemli ölçüde zarar verebilir. Uzun vadede kronik uyku kaybı zihinsel ve fiziksel sağlığınıza zarar verebilir.

 

Uyku sadece vücudunuzun kapandığı bir zaman dilimi değildir. Siz dinlenirken, beyniniz meşgul kalır ve vücudunuzu en iyi durumda tutan biyolojik bakımı denetleyerek sizi güne hazırlar. Yeterli uyku olmadan, gerçek potansiyelinize yakın bir seviyede çalışamaz, öğrenemez, yaratamaz ve iletişim bile kuramazsınız.

İyi haber şu ki, sağlık ve verimlilik arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz. Aslında, gün boyunca kapalı gözlerle gezmekten ve daha uzun süre çalışmayı denemekten çok daha fazlasını yapacaksınız.

Uyku ile ilgili Mitler Ve Gerçekler

Söylenti : Geceleri sadece bir saat daha az uyku almak gündüzünüzü etkilemez.
Gerçek : Gün boyunca farkedilir derecede uykulu olmayabilirsin, ancak bir saatlik uykuyu bile kaybetmek, düzgün düşünebilme ve hızlı cevap verme yeteneğini etkileyebilir. Ayrıca kalp-damar sağlığınızı, enerji dengesini ve enfeksiyonlarla savaşma yeteneğinizi de tehlikeye atıyor.

Söylenti: Geceleri fazladan uyumak size gündüz aşırı yorgunluk ile ilgili sorunları giderebilir.
Gerçek: Alacağınız uyku miktarı önemli, elbette, ama gerçekten dikkat etmeniz gereken uykunuzun kalitesi. Bazı insanlar gece sekiz veya dokuz saat uyurlar, ancak uyandıklarında kendilerini rahat hissetmezler çünkü uykularının kalitesi düşüktür.

Söylenti: Vücudunuz farklı uyku programlarına hızlı bir şekilde uyum sağlar.
Gerçek : Çoğu insan biyolojik saatini sıfırlayabilir. Birkaç saat diliminde seyahat ettikten veya gece vardiyası arasında geçiş yaptıktan sonra ayar yapmak bir haftadan uzun sürebilir.

Söylenti: Hafta sonu daha fazla uyuyarak hafta boyunca kaybedilen uykuyu telafi edebilirsiniz.
Gerçek: Bu uyku düzeni uyku borcunun bir kısmını rahatlatmaya yardımcı olsa da, uyku eksikliği tamamen telafi edilmeyecektir. Ayrıca, hafta sonları daha fazla uyumak uyku-uyanıklık döngüsünüzü etkileyebilir, böylece Pazar geceleri doğru zamanda uyumak ve Pazartesi sabahları erken kalkmak daha zordur.

Kaç saat uykuya ihtiyacın var?

Alacağınız uyku miktarı ile en iyi şekilde çalışmanız için gereken miktar arasında büyük bir fark vardır. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, ortalama bir yetişkin gece başına yedi saatten az uyuyor. Günümüzün hızlı tempolu toplumunda, altı veya yedi saatlik uyku süresi oldukça iyi gelebilir.

Uyku gereksinimleri kişiden kişiye biraz değişmekle birlikte, çoğu sağlıklı yetişkin en iyi şekilde çalışabilmesi için gece başına 7 ila 9 saat arası uykuya ihtiyaç duyar. Çocuklar ve gençler daha da fazlasına ihtiyaç duyar. Ayrıca, uykumuzun yaşla birlikte ihtiyaç duyduğu fikrine rağmen, çoğu yaşlı insan hala en az 7 saat uyumaya ihtiyaç duymaktadır. Yaşlı yetişkinler genellikle geceleri bu kadar uyumakta güçlük çektiğinden, gündüz uykuları boşluğu doldurmada yardımcı olabilir.

Uyku gereksinimlerinizi karşılayıp karşılamadığınızı anlamanın en iyi yolu, gününüzde nasıl hissettiğinizi değerlendirmektir. Yeterli uyku uyuyorsanız, uyandığınız andan normal yatma saatinize kadar gün boyu enerjik ve uyanık hissedeceksiniz.

Kaynaklar:

1) Your Guide to Healthy Sleep, The National Institutes of Health
2) https://www.helpguide.org/articles/sleep/sleep-needs-get-the-sleep-you-need.htm

Share