CADILAR BAYRAMI

Cadilar Bayramı

İngilizce anlamı Halloween olup, dilimize Cadılar Bayramı olarak geçen 31 Ekim neden kutlanıyor? Cadılar bayramı nedir? Hristiyan dünyası için dini bir ritüel midir?Nereden geliyor?
Cadılar Bayramı kökeni Pagan döneme dayanır. Kışın başlamasını temsil eden Cadılar Bayramı, Hristiyanlık ile beraber başka bir anlama kavuşmuştur.

Cadilar Bayramı

Partiler için bahane oldu
Cadılar Bayramı, Batı dünyası özellikle ABD başta olmak üzere pek çok ülkede kostüm partilerine katılmak için bir bahane haline geldi. Küçük çocuklar korkunç ve ilginç kıyafetler giyinerek, kapı kapı dolaşıyorlar ve şeker topluyorlar. (İslamda ki Ramazan Bayramı gibi)


Peki neden böyle bir uygulama var? Niçin insanlar çılgınlar gibi giyiniyor?

Birtakım kaynaklara göre Cadılar Bayramı, pagan döneminde hasat bayramının bittiği gün olarak kutlanırdı. Bu dönemlerde uzun kış gecelerinde insanlar, ölmüş olan yakınlarına çeşitli sofralar kurup, bu ruhların kendilerini ziyaret ettiklerini düşünürlerdi. Hristiyanlıkta ise amaç; tüm kutsal azizleri ve din adına hayatını kaybeden şehitleri anmaktır.

Cadilar Bayramı

Balkabağı günü temsil eden bir simge mi?
Bayramı kutlayanlar; balkabağının içini oyup evlerinin önüne koyarlar. Balkabağı bu şekilde bayramın simgesi olmuştur.Oturmaya mı geldik? Hadi partiye..
Cadılar bayramının tarihçesi böyleyken günümüzde artık bambaşka şekilde kutlanıyor. Küçükler ilginç kostümler giyip evleri gezip şeker toplarken; büyükler için ise parti bahanesi oldu. Özellikle ünlüler her yıl bu bayramı çılgınlarca kutluyor.

Bu yazıyı beğendiyseniz aşağıdakileri de ilginizi çekebilir:1 NİSAN ŞAKASI

VİRAL REKLAM NEDİR

KADINLAR NE İSTER ERKEKLER NE YAPAR

SEVGİLİ SEÇİMİ YAPMAK

SEVGİLİYLE İSTANBULDA BİR GÜN GEÇİRMEK

SEVGİLİYE HEDİYE ALMAK İÇİN TAVSİYELER

Share