UZUN SÜRE İDRARINIZI TUTARSANIZ BÖBREKLERİNİZ…!

idrar tutmanın zararları

İdrar tutmak alışkanlık yapıyor
İdrar tutmak birçok insanın yaptığı yanlış bir davranıştır. Bazı insanlar idrar tutmayı alışkanlık haline getirmiş ve gün boyu tutabilecek hale gelmişlerdir.Genelde aileler sebep oluyor
Çocuklara ailelerden geçen bir alışkanlık durumuna gelen; “her yerde tuvalete girilmez” bilgisi tamamen yanlıştır. Birçok çocuk ve genç bu uyarıdan dolayı alışveriş merkezlerinde, cafelerde, dışarıdaki mekanlarda tuvaletlere girmekten çekinir.
idrar tutmanın zararları
Gerekirse gün boyu idrarını tutmayı tercih ederler. Bu bir marifet değil, aslında hastalık başlangıcıdır. İdrarımızı tutarak idrar torbamızın büyümesini ve genişlemesine sebebiyet veririz.

Böbrek hastalıklarına sebep oluyor
İdrar uzun süre tutulunca, belli bir süreden sonra böbreklere çıkarak böbreklerde tahribat oluşturur. Buda ilerleyen zamanlarda böbrek hastalıklarını gün yüzüne çıkarır. İdrar tutmanın, vücudumuzda ne gibi rahatsızlıklar oluşturacağına gelin hep birlikte bakalım;Diğer Zararları
İdrar tutmanın belli başlı rahatsızlıklara sebebiyet verir. Bunlardan bazıları şöyledir; Böbrek taşı oluşumu, sistit, mesanenin şişmesi, odaklanmada güçlük, konsantrasyon eksikliği, idrarı atamayınca oluşan ateş, titreme, tuvalet yapmada güçlük, idrar torbasının düşmesi sonucu idrar kaçırma.
Sistit enfeksiyon oluşumu erkek ve kadınlarda gözüken bir rahatsızlık olmasına karşın, kadınlarda daha fazla gözükmektedir.

Kadınlarda böbrek yetmezliğine sebep olabilir
Kadınlarda oluşan bakteriler enfeksiyon riskini artırır ve akıntıya sebebiyet verir. İdrar çok tutulduğu zaman mesane genişler, idrar böbreklere çıkar.
idrar tutmanın zararları
Mesane artık boşalttığı kadar idrarı boşalttıktan sonra, kalanı içinde barındırmaya devam eder buda zamanla enfeksiyonu arttırır. Böbrek enfeksiyona meyilli olunca bir süreden sonra, böbrek yetmezliğine sebebiyet verir.İdrar tutan insanlarda, böbrek taşı oluşumuna neden olur ve böbrek taşı dökerken idrar yollarını kullanır. Buda oldukça ağrılı bir süreçtir.


Doktorlardan tavsiye alınmalı

İdrar tutmaktan kaynaklanan enfeksiyonları durdurmak için doktorlardan destek alınmasını tavsiye ediyoruz. Fakat bir doktordan yardım almadan önce kendiniz de ılık suyla her gün temizlenmeyi ihmal etmemelisiniz.
Sağlıklı bir birey günde 1.5 2 litre arasında su tüketimi yapmalıdır. Tükettiğiniz bu su sizi günde 2 defa idrara çıkartacaktır.
Çocukları eğitmeliyiz
İdrar tutmak sağlıklı ve aklı başında bir bireyin yapacağı bir davranış değildir. Çocuklarda tuvalet eğitimi küçük yaşta ve doğru bir şekilde verilmeli, idrar tutmanın zararları hakkında bilinçlendirilmelidir. Siz ebeveynler olarak bu eğitim konusunda bilinçli değilseniz araştırmalar eşliğinde bilinçlenerek çocuklarınıza en doğru şekilde yardımcı olmalısınız.

Bu yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki yazılarda ilginizi çekebilir:KADINLAR NE İSTER ERKEKLER NE YAPAR

SEVGİLİ SEÇİMİ YAPMAK

SEVGİLİYLE İSTANBULDA BİR GÜN GEÇİRMEK

SEVGİLİYE HEDİYE ALMAK İÇİN TAVSİYELER

Share