KÖPEKLERE KENE, PİRE BULAŞMASI VE KURTULMANIN YOLLARI

Köpeklere Pire, Kene Bulaşması

Evde evcil hayvan besleyenlerin en büyük korkusu, hayvanlarına pire bulaşmasıdır. Köpeğe bulaşan pire ve kene hem sahibine hem ev koşullarına hemde köpeğe oldukça sıkıntılı bir dönem geçirttirir.


Pirelerden Nasıl Kurtlurum

Pireler, genellikle köpeklerden birbirine oldukça kolay geçmektedir. Bunu önlemek için pire tozu kullanmanızı pek tavsiye etmesem de kararı size bırakıyorum. Bunun için doğal yöntemler hem köpeğinizi yormayacak hemde derisine zarar vermeyecektir.

LİMON YÖNTEMİ
Bu yöntem pirelerin köpeğinizden hızla ayrılmasını sağlayacaktır.
Bir tane bütün limonu parçalara ayırarak kaynamış bir bardak suyun içerisine atın ve bir gece bekletin. Dinlenmiş bu limonlu suyu köpeğinizin vücuduna sürün ve 1 gün bekletin, ardından ılık suyla köpeğinizi yıkadığınızda pirelerin gittiğini fark edeceksiniz.

LAVANTA YÖNTEMİ
Doğal yöntemlerden bir diğeri ise lavantadır. Bu tür kokulara alerjisi olan bir köpek sahibiyseniz, veterinere danışmadan kullanmanızı önermem. 2-3 damla lavantayı biraz suyla karıştırıp köpeğinizin üzerine sprey gibi sıkabilirsiniz. Bu keneleri ve pireleri oldukça rahatsız edeceğinden, köpeğinizin vücudunda barınamayacaktır.
Tasmasına da çok az lavanta yağı sürmekte fayda var.
(Köpeğinde alerjik bir sorun var mı yok mu diye bir bilgisi olmayan hayvan sahipleri veterinerlerine danışmadan önerileri uygulamasın lütfen)Özellikle yaz aylarında köpeklere geçmesi oldukça yaygın olan keneler, köpeklere nasıl bulaşır ?

Kene Köpeğe Nasıl Bulaşır

Keneler, genellikle tüylerin az olduğu bölgelere, sağlık açısından ise sağlıksız beslenmiş hayvanlara bulaşırlar. Bu bulaşmaya etkiyle dişi kene kan emip gerekli seviyeye ulaştıktan sonra, yumurtalarını bırakarak ölür. Yumurtalar daha sonra köpeğin vücut sıcaklığıyla ve kan emilmesiyle birlikte büyürler. Keneler büyüdükçe, köpeğiniz de sürekli kaşınma ve buna bağlı olarak halsizlik, mutsuzluk, iştahsızlık, nadir görülse de ateş belirtileri de olacaktır. Köpeğiniz de kene gördüğünüz zaman yapmanız gerekenleri şöyle bir listeleyelim.

Kene Bulaştıktan Sonra Ne Yapmalıyız

-Panik yapmadan öncelikle vücudunun nerelerinde olduklarının kontrolünü yapmanız gerekiyor.
-Alkolle temizlenmiş bir cımbız yardımıyla keneyi baş bölgesinden tutup çekebilirsiniz.
-Çakmak, kibrit gibi sıcak bir cisimi (köpeğinize dikkat edecek şekilde ) kenenin arka kısmına tutarak kendisinin çıkmasını sağlayabilirsiniz.
-Kene önleyici şampuan ile köpeğinizi yıkayarak kenenin bir süre sonra kendiliğinden vücuttan ayrılmasını bekleyebilirsiniz.

Veteriner Gerekli Mi
Bu önerdiklerim sadece o an veterinere gidemeyecek olan sahipler için ama bunların köpeğiniz için tam anlamıyla kurtuluş olmayacağını bilmenizde fayda var. Keneler vücudun her yerine yayılır ve siz bunu fark etmekte güçlük çekersiniz. Keneler kulak diplerinde, pati altlarında, parmak aralarında, baş bölgesinde ve meme bölgesinde tüylerin azlığı sebebiyle oldukça rahat barınabilirler. Köpeğinizde keneleri fark ettiğiniz andan itibaren ilk önlem olarak veterinere gidip, veteriner eşliğinde keneleri tespit ederek tamamını olmasa bile görünenleri temizleyerek, parazit damlasını yaptırmalısınız. Parazit damlası kana karışarak görünmeyen ve tüylerin arasında kalan kenelerin, zaman içerisinde dökülmesini sağlayacak ve 1 ay gibi bir süre kene pire vb. hayvanın köpeğinizden uzak durmasına yardımcı olacaktır.

Bu sıcak yaz günlerinde köpeğinizi tıraş edebilir ve böylelikle kenelerin tamamen gittiğinden de emin olabilirsiniz 🙂Share