CHIPOLO ile artık hiçbir şey kaybolmayacak!

Chipolo nedir?
Chipolo nedir?
Chipolo?
Anahtar, çanta, cüzdan, telefon vb. eşyalarınızı çok sık mı kaybediyorsunuz? Bu ürün çok hoşunuza gidecek. 15.000$ hedefle Kickstarter projesi olarak başlayan Chipolo, 293.014$ desteğe ulaşarak hayata geçmiştir.
(Bakınız:https://www.kickstarter.com/projects/1015015457/chipolo-bluetooth-item-finder-for-iphone-and-andro )

Şu günlerde kendi web sitesi üzerinden 24.99Ş’dan satışa sunulmaktadır. (Bakınız: https://chipolo.net/ )


Chipolo Nedir?

Chipolo üzerinde Bluetooth 4.0 bağlantısı bulunan elektronik bir modüldür. Büyüklüğü yaklaşık bir TL kadardır. Tanesi 24.99$’dan satışa sunulurken dörtlü ya da üstü alımlarda fiyatları değişmektedir. Chipolo’yu anahtar, cüzdan, çanta, araba, bisiklet hatta evcil hayvanınıza bile takabilirsiniz. Kısacası kaybetmek istemeyeceğiniz her şeye Chipolo takabilirsiniz. 7 farklı renk seçeneğiyle kullanıcılarına gerçekten şık ve sade bir tasarım sunuyor.

Chipolo nedir?

Chipolo Nasıl Çalışır?

Chipolo mobil uygulamasının Android ve IOS desteği bulunmaktadır. İlk olarak uygulamayı telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Uygulamayı indirdikten sonra tek yapmanız gereken Chipolo ile telefonunuzu eşleştirmek.

Diyelim Chipolo’yu anahtarınıza taktınız ve anahtarınızı kaybettiniz. Anahtarınızı bulmak için telefonunuzdan uygulamayı açarak Chipolo’yu aratmanız gerekiyor. İster Chipolo’nun size sesli sinyal göndermesini sağlayabilir isterseniz de telefonunuzdaki uygulama ile harita üzerinden Chipolo’yu bulabilirsiniz. Diyelim ki Chipolo’yu arabanıza, çanta veya cüzdanınıza koydunuz. Bu eşyalarınızı bulamıyorsunuz ve eşyalarınız bluetooth mesafesinden uzakta. Telefonunuzdaki uygulamayı açarak Chipolo’nun en son nerede sinyal aldığını bulabilirsiniz. Eşyalarınızı yeri başkaları tarafından sonradan değiştirilmiş olabilir. Bunun için Chipolo üzerinde uygulama bulunan tüm telefonlar ile konumunu güncelleyebilmekte. Yani Chipolo uygulaması bulunan bir telefon cihazınıza yaklaştığında cihazınız konumunu güncelleyecektir. Bu noktada Chipolo ne kadar yaygın kullanılırsa, işlevselliği de o kadar artacaktır.

Bir başka özelliği de telefonunuz için; diyelim ki telefonunuzu bulamıyorsunuz, o zaman da Chipolo’lardan birine çift tıklamanız yeterli. Telefonunuz sessizde olsa bile alarm çalmaya başlayacaktır. Diğer bir seçenek ise; Chipolo web adresi üzerinden telefonunuzun konumunu bulabilirsiniz.

Çok güzel bir proje, fiyatlar biraz daha makul olursa bu gibi cihazların yaygınlaşacağını düşünüyorum. Chipolo ile hemen hemen aynı özellikte farklı markaların ürünleri de var. Bunlardan biri “TrackR”, diğeri ise “Tile”. Son günlerde TrackR’nin de yaygınlaştığını görüyorum. Aşağıdaki linklerden bu ürünleri de inceleyip karşılaştırabilirsiniz.

https://www.thetileapp.com/
https://www.thetrackr.com/
Chipolo nedir?

Adem BOZ
Bilgisayar Öğretmeni&Robotik & Maker Eğitmeni
Eğitim Teknolojileri

KAYNAKÇA
-https://chipolo.net/
-https://www.kickstarter.com/projects/1015015457/chipolo-bluetooth-item-finder-for-iphone-and-andro
-https://www.thetileapp.com/
-https://www.thetrackr.com/Share