PancakeBot: Dünya’nın İlk 3D Pancake Yazıcısı

PancakeBot Nedir?
3D yazıcılar artık hayatımızda geniş alanlar kaplamaya başladı. Eğitim, sağlık, savunma sanayi, tekstil, gıda vb. gibi birçok alanda 3D yazıcıları kullanmaktayız. Hatta hobi ya da ek iş olarak da evlerimize girmeye başladı.

50.000$’lık gelir hedefiyle Kickstarter projesi olarak başlayan PancakeBot, 460.584$’a ulaşarak hayata geçmiştir. Bugün kendi sitesi üzerinden 299$’dan satışa sunulmaktadır.
(Bakınız: https://www.kickstarter.com/projects/1853707494/pancakebot-the-worlds-first-pancake-printer )

PancakeBot Nedir?

PancakeBot Nedir?

Ürün 3D yazıcı mantığıyla çalışmaktadır zaten bir 3D yazıcıdır. Siz Pankek tasarımını yapıyorsunuz geriye sadece baskı işlemi kalıyor. Pankek tasarımları için arayüzü çok sade olan “PancakePainter” isimli bir yazılımı var. Dilerseniz tasarımınızı kağıda yapıp taratabilir ya da bu programı kullanabilirsiniz. Tasarımı yaptıktan sonra çalışmanızı sd karta atıp yazıcıdan basıyorsunuz.


Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Anne-babanın çocuklarıyla bu aktiviteyi yapacağını varsayarsak; çocuklarla kaliteli zaman geçirme, çocuğun özgün tasarım yapabilmesi, yaratıcılığını ve yeteneğini ortaya koyabilmesi adına çok güzel bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Diğer taraftan kahvaltıda çocukların bir şey yemediğinden yakınıyorsanız bu ilgilerini çekecektir diye düşünüyorum. Özel günlerde de insanlar kendi tasarladıkları pankekleri yapabilirler.

PancakeBot Nedir?

Tasarımlar için bir de topluluk oluşturulmuş durumda. Dilerseniz tasarım yapmadan buradan pankekinizi seçebilir ya da siz de kendi yaptığınız tasarımları toplulukla paylaşabilirsiniz.

http://www.pancakebot.com/ adresi üzerinden ürünü inceleyebilirsiniz.

Maliyetinin çok yüksek olmadığını düşünürsek yakın zamanda kafe ve restoranlarda da PancakeBot’u göreceğimizi umuyorum…

Adem BOZ
Bilgisayar Öğretmeni&Robotik & Maker Eğitmeni
Eğitim Teknolojileri

KAYNAKÇA
1) http://www.pancakebot.com/
2) https://www.kickstarter.com/projects/1853707494/pancakebot-the-worlds-first-pancake-printerShare