FRANSIZCA ÖĞRENMEYE BAŞLIYORUM – 1

Nasıl Fransızca öğrenmeye başlarım

Bonjour Madame et Monsieur 😀

Yıllardır çalışmanıza rağmen bir türlü öğrenemediğiniz İngilizceye alternatif bir dil öğrenebilir miyim arayışındaysanız ve çevrenize aslında çok zeki birisi olduğunuzu kanıtlamak için Fransızca öğrenmeye karar verdiyseniz yanlış yoldasınız hemen geri dönün 🙂

Tamam tamam böyle bir amacınızın olmadığını biliyorum. Ama baştan uyarayım “yahu şu İngilizce ne zormuş” diye bir düşünceniz varsa Fransızca öğrenmeye başladıktan sonra koşarak “Allahım İngilizce ne kolay bir dilmiş nankörlüğümü affet” diyebilecek duruma geleceksiniz ve soluğu İngilizce dokümanlarının arasında alacaksınız.Fransızcayı tanıyalım:

Şimdi geyiği bir kenara bırakalım. Öncelikle zor bir yolculuğa girmiş bulunmaktayız. Fransızca hem dil-bilgisi hem telaffuz hem de kullanım açısından hayli zor bir dil ama öğrenince de konuşması bir o kadar zevkli bir dil. Harcadığım emeğe değmiş demenizi sağlayacak bir dil.

Fransızca yaklaşık olarak 90 ülkede kullanılıyor. Dünyanın anadilden sonra en çok kullanılan ikinci dili Fransızcadır. Fransızların edebiyat alanında çok köklü bir geçmişinin bulunması ve dilin alanının çok geniş olması sebebiyle aşk ve edebiyat dili olarak bilinir.

Yapacaklarımızın özeti:

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza Fransızca öğrenmeye başlamadan önce nelerle karşılaşacağınız ve ne yapmanız gerektiği ile ilgili bilgiler vereceğiz. İlerleyen yazılarımızda ise dokümanlarımızla sıfırdan Fransızca öğrenmenize yardımcı olmaya çalışacağız.

“Nasıl Fransızca öğrenmeye başlarım?”
sorusunun cevabı için arkanıza yaslanın ve söyleyeceklerimi can kulağıyla dinleyin:

1) Öncelikle günde en az iki saat Fransızca çalışabilecek durumda olduğunuzdan emin olun (daha azı bizi de kurtarmaz zaten maliyetine veriyoruz 🙂 ). Bu nokta çok önemli çünkü eğer dile ayıracak vaktiniz yoksa dili öğrenmeniz mümkün değil öğrendiklerinizi de çok kısa zamanda unutursunuz.
2) Sadece iki saat ile kurtulacağınızı düşünmediniz herhalde? Elbette etmediniz. Bende öyle tahmin etmiştim zaten. İşe veya okula giderken Fransızca müzik veya radyo dinlemeye, evde dinlenirken sürekli Fransızca film-dizi izlemeye hazır olun. Hayatınız artık Fransızca olacak.
3) Artık internetten Türkçe haber okumayı unutun sadece Fransızca haber yapan sitelere girme hakkınız var.
4) Telefonunuzun ve bilgisayarınızın dili de Fransızca olacak.
5) İnternetten Fransız arkadaş bulacaksınız. (“Yahu kafayı mı yediniz nereden ve nasıl bulacağım ben elin Fransız’ını?” dediğinizi duyar gibiyim merak etmeyin bu konuda ilerleyen dönemlerde size yol göstereceğim )
6) Bol bol Fransızca kitap okuyacaksınız.

Fransızca öğrenmeye başlamak için yukarıda belirttiğimiz maddelerin hepsini yapmaya hazır olmalıyız biz size bu yazı dizimizde hangisini ne zaman yapmanız gerektiğini ve nasıl öğrenmeye başlayacağınızı anlatacağız. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle… Beklemede kalın.

Share