ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılmalı

Aylardır beklenen gün geldi ve LYS sonuçları açıklandı. En önemli aşamaya geldik şimdi tercih zamanı bu makalemizde size tercih yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili tavsiyelerde bulunacağız. Hadi başlayalım…Kılavuzu iyice okuyun

I. ÖSYM tercih kılavuzunu yayınlar yayınlamaz ilk sayfasından son sayfasına kadar kılavuzu mutlaka okuyun. Hiçbir ayrıntıyı kaçırmayın, aklınızda ki soruların büyük çoğunluğunun cevabı büyük çoğunluğu kılavuzda mevcut. (tavsiyeler hariç 😀 )


Bölüme karar verin

I. Öncelikle boş bir A4 kâğıdı alın ve en çok istediğiniz bölümlerden minimum 10 tane yazın sonra da sırasıyla bu bölüm mezunlarının; hangi firmalarda çalıştıklarını, ne tür pozisyonlarda bulunduklarını, ne kadar kazandıklarını ve bu işi yaparken mutlu olup olmadıklarını internetten (özellikle blog sitelerindeki yorumlardan) ve çevrenizden iyice araştırıp öğrenin.

II. Mutlu olacağınız bölümü seçin: araştırmalarınız sonucu bölümü okumaya uygun olup olmadığınıza karar verin çünkü unutmayın meslek size göre değilse mutsuz olursunuz.

III. Şimdi istemediğiniz bölümleri eleyin ve en çok istediğinizden başlayarak tekrar sıralama yapın.
Üniversiteye karar verin

I. Seçtiğiniz bölümlerin bulunduğu üniversitelerin listesini çıkarın ve en çok gitmek istediğiniz üniversitelerden en az 10 tane yazın sonra seçilen üniversiteler hakkında detaylı bir araştırma yapın. Konaklama – burs olanakları, iş hayatı ile ilişkileri, mezunlarının bulundukları konumlar, staj olanakları, eğitimin kalitesi, dil öğretme seviyesi, üniversitenin eğitim olanaklarını iyice öğrenin. İmkânınız varsa gidip üniversiteyi ziyaret edin.

II. Şimdi yazdığınız listeyi araştırmalar sonucunda en çok istediğinizden başlayarak yeniden sıralayın.

Başarı sıranıza göre seçim yapın

I. Bölüme ve bölümü okumak istediğiniz üniversiteleri bir sıralama yaparak oluşturdunuz şimdi ÖSYM kılavuzundan onların geçen yılki başarı sıralarını bulun. Aldığınız puanı ölçü almayın başarı sırasını referans alın çünkü puanlar geçmiş yıllarda ki ile aynı olmayabilir ve tercih yaparken sizi yanıltabilir.
Yeni açılan üniversite ve bölümler

I. Yeni açılan üniversite ve bölümlere paralel bölümler ile kıyaslayıp başarı sırasını tahmin edin çünkü bunların başarı sıraları kılavuzda bulunmayacaktır.

Puan hatasına düşmeyin

I. Puanım çok fazla o yüzden şu bölüme gideyim demeyin yukarıda ki sıralamamızı takip edin sizi mutlu edecek bölüme gitmenizi sağlayacaktır. Aynı şekilde puanım çok azda demeyin istediğiniz bölümleri yazın ama başarı sıranızın tuttuğu birkaç tercih yapmayı da ihmal etmeyin.
Not:

Unutmayın seçeceğiniz bölüm geriye kalan hayatınızın tam ortasında yer alacak ve siz diğer her şeyi ona göre yaşayacaksınız. O yüzden en çok istediğiniz ve geleceği olan bir bölüm seçin ki mutlu olun. Umarın sizin için en hayırlı olanı seçersiniz.

Share