SİGARA İÇMEK GERÇEKTEN ÖLDÜRÜR MÜ

sigara içmek zararlı mı

Sigaraya bir de bu açılardan bakalım;

Bu bir alışkanlık mı tabiki değil, bu açık açık bu işten keyif almak bence. Ne de olsa ölümlü dünya söylemleri arkasından yak bir cigara daha dediğinizi duyar gibiyim. Neyse işin ciddiyet kısmına bakalım isterseniz.

Sigara zararlı mı?

Önceklikle bu durumu 4 açıdan incelemek istiyorum.
· Sağlık
· Toplum
· Bütçe
· Kişisel ilişkiler (Sevgili falan )

Sağlık açısından;

Öncelikle anlatılanların tamamı doğru evet sigara kanser yapar, diş eti rahatsızlıkları oluşturur, ciltte kararmalar, ellerde sararmalar, burunda koku alma duyusunu azaltır, kısırlığa yol açar ve bu böyle devam eder gider.

Hiç mi sağlığa yararlı tarafları yok derseniz maalesef insanları rahatlatma sakinleştirme dışında pek yararı yok. Bu rahatlatma ve sakinleştirmede bence nikotinin verdiği geçici bir his sadece. Bu yüzden sağlık açısından bizden eksi puan alıyor.

Toplum açısından;

Aslında en kolay biriyle tanışıp iletişim kurma yöntemi sigara özellikle kurs, seminer gibi yerlerde dikkat etmişseniz önce sigara içenler tanışır. Yak bir cigara muhabbeti ! Fakat şu da bir gerçek ki özellikle iş hayatında patronların çok da hoşlanmadığı bir davranış, kim ister çalışanı 1 saatte bir 15 dk mola versin. Bir de onun ağır kokusu yok mu, yanınıza sigara içen birisi oturduğu an hissettiğiniz ve hafif mide bulantısına yol açan…
Bu yüzden toplum açısından baktığımızda sanırım nötr kalacağım.


Bütçe açısından;

Cebinizdeki parayı koruma açısından sigarayı faydalı buluyorum ne de olsa sigara almazsanız saçma sapan bir şeye harcayacaktınız en azından keyif aldığınız bir şeyi yapıyorsunuz demeyi çok isterdim ama maalesef değil. Her gün abone gibi gidip kendinizi zehirleyen bir maddeye para yatırmak maalesef cebinize de zarar vermekte. Sigara içerken zengin olanı ben henüz duymadım.
Kimsenin de tartışmayacağı şekilde bir eksi daha geliyor.

Kişisel ilişkiler açısından;

Olayın en can alıcı noktası burası bence sigara içen arkadaş, sevgili veya eş. Bu açıdan bakmadan önce kişisel bir fikrimi söylemek isterim ki sigara içmeyen biri açısından sigara içen biri ile konuşmak, onu öpmek bile sizi oldukça fazla rahatsız eder.

Bir de sigara içen açısından baktığımızda yanında devamlı bir naneli sakız şeker taşıma telaşı 🙂
Tabi bütün bunlarda bir de adını sıkça duyduğumuz pasif içicilik var. Nedir bu pasif içicilik, sigara içenin yanında durmak demek, en az onun kadar zararlara mahkum olmak demek. Akciğer hastalıkları yanı sıra yukarda bahsettiğimiz deri, diş hastalıklarına maruz kalmak…

Eminim sigara içmeyenlerin bir çoğu sevgilime ben zaten bıraktıracağım, ben istersem o bırakır dediklerini duyar gibiyim. Tecrübe ile sabitlenmiştir ki bırakmazlar, yalan söylerler yanınızda az içerler yada içmezler bırakmazlar. Bu yazı gittikçe bir ayrılık konuşmasına döner gibi hissediyorum henüz evlenmemişseniz sigara içen sevgiliye olumsuz bakıyorsanız, bu işi uzatmayın sağlığınız açısından önemli. Evlenen arkadaşlara tavsiyem ise en azından yanınızda içirmemeye çalışın.

Açık olmam gerekli ki kişisel ilişkiler açısından bir eksi daha koyuyorum.

Bu 4 faktöre bütün olarak baktığımızda ise sigara içmek veya içen birilerinin yanında durmak maalesef her açıdan zararlı gibi durmakta. Siz siz olun bana bir şey olmaz demeyin...

Share