SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI VE KURTULUŞ YOLLARI

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal medyaya bağımlı olmak için birçok nedenimiz var. En basit örneği olarak birçok sosyal medya hesabımız olmasıdır. Genel olarak sabah saatlerinde uyandığımızda ilk işimiz sosyal hesaplara tek tek girerek kimler neler yapmış, nerelere gitmiş, ne yiyip içmiş bunlara bakmak oluyor. Sosyal medyada sık bir şekilde aktif olmak, reeldeki hayatımızda sosyallikten uzak olduğumuzu gösterir. Birçok kişide fotoğraf çekme, paylaşma , beğenilme arzusu vardır ve bunun önüne geçmek yerine bu arzularını dahada kamçılarlar.

Ülkemizin nüfusu yaklaşık 78 milyonken kitap okuma oranı oldukça düşüktür. 78 milyon kişi içerisinden kişi başına 8.4 kitap düşüyor. Kitap yayınlama oranı artıyor fakat okuma oranında bir değişiklik yok. Bunun nedeni sosyal hesaplarda fazlaca vakit harcamak mı yoksa zaman ayırma isteğinin olmaması mı ? Ülkemizde gencinden yaşlısına herkes sosyal medya hesaplarında aktif, bu durum ise Türkiye’de sosyal medya hesaplarının geçtiğimiz yıllara oranla %37 oranla artmıştır. Sosyal ağları aktif kullanmak, sosyalliğin de belirtisi olmaya başladı. Ne kadar aktif kullanılırsa kişinin o kadar aktif olduğunun ispatı durumuna geldi. En sık kullanılan sosyal hesaplar whatsapp, instagram, snapchat, swarm, youtube, periscope , vine, twitter ve bunlar haricinde daha birçok sosyal hesaplar vardır. Bunların bazısı yararlı kullanılırken, bazısı da felaket getirecek türden bilinçsizce kullanılmaktadır. Peki sosyal medya hesaplarından nasıl uzak durabiliriz.

* Gece uyurken çoğu insan telefonunu başucunda ister ve uyandığında yatakta 1-2 saat aralığında vakit harcar. Telefonu uyuduğumuz oda dışında tutarsak sabah uyandığımızda 1-2 saat kazanmış olacağız.

* Bilgisayar, tablet, telefon gibi sosyal hesaplara erişebileceğimiz ürünlerden uzak durmak için bulunduğumuz ortamın yakınlarından uzak tutmalıyız.

* Sosyal hesapların içinden birçoğunu silmek için kendimize kurallar koymamız gerekiyor ve sosyal hesaplarda kaybedilen vaktin ne kadar olduğunun bilincini kendimize hatırlatmamız gerekir.

* Telefon her daim elimizin altında olduğu için sosyal hesap uygulamalarını, telefonumuzdan silmemiz gerekir.

* Kendimize, boş olduğumuz zamanlarda faydalı uğraşlar bulmalıyız. Kitap okuma saati yapmak, film saati yapmak, yakınımızdakilerle bir kahve eşliğinde sohbet etmek, yazı yazmak gibi birçok etkinlik yapabiliriz.

* Arkadaşlarımızla mesajlaşarak vakit kaybetmek yerine, söyleyeceklerimizi arayarak söylememiz de de fayda var.

* Arkadaşlarımızla buluştuğumuzda telefonları çıkarmamak için sözleşerek buluşmakta en faydalılarından birisi 🙂

Bunları yapıp kendinize bir söz verdikten sonra da bağımlılıktan kurtulamıyorsanız bir psikoloktan destek alabilirsiniz.

Share