NASIL SPOR YAPMAYA BAŞLANIR

Spor Yapmaya Başlamak

Sağlığın en önemli parçası ‘SPOR’. Evet son zamanlarda hem daha dinç, daha sağlıklı ve daha fit olabilmek için yapıyoruz. Ama bence en büyük hatamız yaz aylarının yaklaşmasıyla spora başlamamız çünkü spor sadece yazın yapılmaz… Sporu hayat rutinimize katmamız gerekiyor. Tıpkı sağlıklı beslenmemiz gerektiği gibi. Bunun için öncelikle istememiz gerek.

‘Ben kendim ve vücudum için spor yapmak istiyorum .’ gibi cümlelere adapte olmamız, bunları kendimize söylememiz gerekiyor. Kararımızı verdikten sonra kendimize ve sağlığımıza uygun bir spor araştırması yapmalıyız . Sporumuzu sadece ‘spor salonlarında yapmalıyız’ diyerek bilinçaltımıza sokmamalıyız. Spor istenirse evde, sokakta her yerde yapılabilir. Bütçe ayırmak için zaman kaybetmemiş oluruz . Hem de spora uzun yürüyüşlerle huzur bulduğunuz bir yerde başlamış olursunuz. Motivasyonunuzu kaybetmemek için kendinize üzerinde yazılar bulunan su mataraları alabilirsiniz. Eğer ucuz bir yer önerisi istiyorsanız küçük bir ipucu vereyim 🙂 Migros veya A101 marketlerinde boyutları değişen güzel ve uygun fiyatlı su mataraları bulabilirsiniz .

Eğer ki bir spor salonunda başlamak istiyorsanız fitness , kickboks , dans , veya aletli pilates ile başlayabilirsiniz . Size önerim aletli pilates (reformer) ten yana olacaktır .Özellikle hoca ile birlikte teke tek yapılıyor olduğundan daha verimli çalışıyorsunuz . Evet başlarda çok zorlanacak çok yorulacak ve kas ağrılarınız olmuş olacak . Hatta seansınızın bitmesi için saati saydığınız bile olacak 🙂 Ama esnediğinizi ve sıkılaştığınız gördüğünüzde tüm bunlara değeceğini göreceksiniz . Asıl burada ki en önemli madde çoğu kişinin zorlandığı ‘SU İÇMEK’ . Günde 2-2,5 litre arası su içmek hem yağ yakımına yardımcı olacaktır hem de daha zinde olmanızı sağlayacaktır.


İdeal sıvı alımı ise şöyledir:

*Egzersizden yaklaşık 2 saat önce 2 bardak
*Egzersizden 15 dakika önce tekrar 2 bardak
* Egzersiz sırasında her 15 dakikada bir yarım bardak sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Spordan sonra kabuklu yeşil elma yemek, bol protein için ise muz önerilen yiyeceklerdendir . Tabi omletinizi yemeyi ve maden suyunuzu içmeyi de unutmayın 🙂 .

Beslenme rutininizi bir diyetisyene danışarak daha temkinli ve sağlıklı adımlar atmış olursunuz . Motivasyonunuzu sakın kaybetmeyin , göreceksiniz kendinize spor ile kaliteli vakit ayırmak bedeninize ve psikolojinize çok iyi gelecek .

Share
Previous Article