KINANIZDA NELER YAPMALISINIZ, AKIŞ NASIL OLMALI ?

Kına Gecesi Nasıl Olmalı

Genç kızların hayali olan o büyülü günlerden birisi de kına gecesidir. Günün kusursuz, eksiksiz, şahane olması için elinden geleni yaparlar. Bazıları akışa çok dikkat ederken, bazıları da bu durumu önemsemezler. Kına gecesinin akışı ve kusursuz geçmesi için neler yapmalıyız şöyle bir bakalım..

Önceliğimiz tabi ki mekan ve mekanın ses sistemi olmalıdır. Bunun sebebi de kalabalık ortam oluştuğunda mekanın havalandırmasının iyi olmaması, ses sisteminden yeteri kadar ses çıkmaması misafirleri de kına sahiplerini de rahatsız edecektir.

Mekan ve ses sisteminden sonra bir organizasyon şirketiyle anlaşarak taht ve özel dikim bindallı kiralayabilirsiniz. Kınalarda ve düğünlerde en önemli şeylerden biriside karşılamadır. Mekanın girişine bir karşılama masası kurarak üzerine el kartları, mumlar, taçlar, zilli bel kemerleri, süslenmiş tefler, süslü gözlükler, taçlar, halay mendilleri şık bir lokum tepsisi ve kolonya koyabilirsiniz. Bu misafirlerinizi karşılarken şık bir görsel oluşturacaktır .

Gelin oldukça güzel bir çıkış yapmalıdır bunun için şarkı seçimi oldukça önemlidir. Peki ilk çıkış şarkıları neler olmalıdır ?
*Yeşim Salkım – Hepimizin neşesi kına gecesi
*Serkan Çağrı&Rumeli Band – Uçtu uçtu baba
*Ya Rayah
*Cigansho Oro – Besh o drom

Çıkışın ardından misafirleri piste çekmek için davul eşliğinde damatla beraber misafirlerinize küçük bir gösteri olarak Candan Erçetinin vay halime şarkısında oynayabilirsiniz. Daha sonra Sezen Aksu’nun rakkas şarkısına davulun üstünde eşlik etmek sizce de nefis olmaz mı tabi ki damat burada boş durmayarak davulu çalacak 🙂

Rakkastan sonra kına yakmaya kadar kız arkadaşlarınızla oynayacağınız müzik listesi önerim ise :
*Sezen Aksu – Beni al
*Onur Şan – Fincanlım
*Oğuz Yılmaz – Misket
*Grup Laçin – Bekar Gezelim
*Yanana Yanane – Rumeli Türküsü
*Damat Halayı
*A Be Kaynana – Taylan
*Lingo Lingo Şişeler – Sümer Ezgü
*Ankaranın Bağları
*Alabına Yallah – Mezdeke
*Çek Tulumbayı – Roman Havası
*Dar Geldi Sana Ankara – Ankaralı Namık
*Adem Kılıç – Dilara
*Kubat – Fidayda
*Oğuz Yılmaz – Farfara
*Oğuz Yılmaz – Bas Bas Paraları Leylaya

Ve isteğinize göre yörenize uygun Karadeniz horon müzikleri veya halay müzikleri ekleyebilirsiniz 🙂

Kına yakma için yapılan çıkışta gelin arkadaşlarıyla oynarken damatta kendi arkadaşlarıyla elinde davullarla Kenan Doğulu’nun Güzeller İçinden Bir Seni Seçtim şarkısıyla kınayı basıp şarkı bittikten sonra gelini kucağına alıp odaya kadar kaçırabilir 🙂

Kına çıkışında gelinin nedime olan arkadaşları aynı kıyafetleri giyip bir köprü kurarak gelin ve damadın o köprünün altından geçmesini sağlayabilirler. Kına yakımına geçerken volkan yakıp konfeti patlatmanızda görsellik açısından oldukça şık olacaktır.

Kına yakımına çıkarken aslında müzik seçiminde klasik birkaç şarkı vardır bunlar :
*Yüksek Yüksek Tepelere
*Oğlan Bizim Kız Bizim (seçiminiz bu müzikten yana olursa ellerinizde davullarla eğlenceli bir çıkış yapabilirsiniz.)
*Kınayı Getir Aney
Kına yakımı esnasında ise :
*Candan Erçetin – Annem Annem
*Bülent Serttaş – Güldalım Kızım

Kına yakımı bittikten sonra tabi ki neşeli bir müzik koymalıyız ki o duygusal hava birazcıkta olsa dağılmalı 🙂
*Sezen Aksu – Beni Al
*Candan Erçetin – Vay Halime
*Reyhan Karaca – Sevdik Sevdalandık

Kına yakımından sonra kalan kısım ise gelinin arkadaşları, damat ve arkadaşlarının eğlenmesi için kalan mükemmel zaman dilimidir bundan sonrası biraz show ve oldukça pop şarkıların yer tuttuğu anlardır.

İlk olarak damat Dilber Ay’ın Tavukları Pişirmişem şarkısında gelinle oynamalıdır. Akşama geleceğim kısmında kızlar oturmalı erkekler söylemelidir. Tavukları pişirmişem kısmında ise kızlar kalkıp söylemeli erkekler oturmalıdır akış bu şekilde devam etmelidir 🙂

Ardından gelin de Nil Karaibrahimgil’in ben ona resmen aşığım şarkısında damadın arkadaşlarına ve kendi arkadaşlarına küçük bir dans gösterisi veya karaoke yapabilir.
Damat için de karaoke tabiki hazır GEL GELİNİM GÖNLÜME GEL 🙂

Gelinimiz için rengarenk kostümü hazırlamayı unutmayın yapımı oldukça basit olan bu kostümü yaparak gelinimizin etrafında bu şarkıyla oynayabiliriz.

Son olarak günümüz pop şarkılarını çalarak kınayı sonlandırabilirsiniz 🙂

Share