KURU CİLT BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR, NELER KULLANMALIYIZ ?

Kuru cilt bakımı nasıl yapılır

Herkes cildinin kusursuz, pürüzsüz olmasını arzular ve bunun için birtakım tedaviler, ameliyatlar, can acıtan operasyonlar geçirmek durumunda kalır. Cildiniz de çok büyük bir sağlık sorunu olmadıkça, cilt bakımınızı evde kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz. Peki nasıl? İlk önceliğiniz cilt tipinizi öğrenmektir. Cilt tipleri kuru, yağlı ve karma olabilir. Bu durumu kendiniz de gözlemleyebilirsiniz veya eczanelerin genelinde yapılan cilt tipi analizlerine ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

İlk olarak cilt kuruluğunun sebeplerine ve uygulamamız gereken bakımlardan bahsedelim;

Cilt kuruluğunun birçok nedeni vardır. Fakat en belirgin nedenler soğuk havalar, mevsim değişiklikleri, bol su tüketmemek, alerji yapan ürünler kullanmak, doğru nemlendirme işlemi uygulamamak, yaşın ilerlemesi, aşırı kilo kaybının yaşanması ve cilt hastalıklarıdır.

Eğer cildiniz kuruysa ve deri soyulması yaşıyorsanız günlük rutin olarak cildinizi nemlendirmeniz gerekiyor. Sabah uyandığınızda Ph’ı 5,5 olan bebek şampuanı dalinle yüzünüzü yıkayarak ardından yoğun nem verecek krem sürmelisiniz benim tavsiyem nemlendirmesinin oldukça iyi olduğunu düşündüğüm bepantholdür. Aynı işlemi gece uyumadan da yaparsanız cildiniz zamanla nem kazanacaktır. Bunlara ek olarak A,B,E vitaminlerinin bol olduğu besinleri tüketmenizde de fayda var çünkü besinlerinde cildin kuruluğuna iyi geldiği söylenmektedir.

Bitkisel olarak aktarlardan satın alabileceğiniz badem, havuç, susam ve ceviz yağıda az miktarda cilde uygulandığında cildi hızlıca nemlendirir bunlar yüzünüzü yumuşatacak ve ciltteki kuruluğu önleyecektir. Özellikle tavsiye edileni ise jojoba yağıdır sebebi ise bu yağın ciltteki yağla benzer olmasıdır. Bu yağları cildinize direkt uygulayamıyorsanız nemlendiricinizin içine bunlardan birkaç damla damlatarak uygulayabilirsiniz. Duştayken suyun ısısı da oldukça önemlidir. Cildiniz sıcak suda çok daha çabuk kuruyacaktır. Duştan çıktıktan sonra yüzünüzü çok hafif kurulayarak bu işlemi uygularsanız sonucu daha çabuk alabilirsiniz. Tabi bunların yanı sıra bir cilt bakım merkezine giderek nem tedavisi de uygulayabilirsiniz. İsterseniz de evde kendi hazırlayacağınız maskelerinizle de cildinize nem desteği sağlayabilirsiniz.

Birkaç maske önerisinde bulunacağım alerjinizin olduğu ürünlerin bulunduğu maskeleri cildinize uygulamaktan kaçının.

İlk maskemiz;
1 yemek kaşığı saf zeytinyağı
1 yemek kaşığı bal
1 tatlı kaşığı susam yağı ve jojoba yağı
1 yemek kaşığı esmer şeker
Bu dört ürünü karıştırıp cildinize maske olarak sürünüz. Cildinizin hassasiyetine göre 10 ile 15 dakika arasında beklettikten sonra ılık suyla yıkayarak günlük nemlendiriciniz ile nemlendiriniz. Burada kullandığınız yağlar cildinizi nemlendirecek şeker ise cildinizdeki kuruluktan dolayı oluşan ölü deriyi atacaktır.

Bir diğer maske ise;
Kakao tozu
Bal
Yarım paket yaş maya
Bu üç ürünü karıştırarak cildinize uygulayın ve cildinizin hassasiyetine göre 15 ile 20 dakika kadar bekletin. Yüzünüz nemlenecek, yaş maske sayesinde gerilecek ve botoks etkisi sağlayacaktır. Arzu ederseniz yaş mayayı tariften çıkarabilirsiniz.

Cildinizde ki nem dengesi oldukça önemlidir. Eğer cildiniz kuru olursa bir süre sonra deri dökülmesine ve kaşıntıya sebep olarak ciddi sorunlara neden olabilir.

Son olarak bol bol su tüketmeyi de ihmal etmeyin.


Baransel AKKUŞ

Share