EVDE PUG BESLEME, EĞİTİM VERME

evde pug beslemek

Bu sevimli hayvanlar evde beslenmeye en müsait köpek cinslerinden biridir. Havlamamaları, büyümemeleri, fazla alan kaplamamasından tercih edilen pugların özelliklerinden kısaca bahsedelim isterseniz:

Oldukça duygusal olan ve sahiplerini kıskanan puglar, kendisi dışında birinin sahibini sevdiğini görürse çok üzülür ve hatta bu durum onları küstürür 🙂

İnsanlarda sen ne yersen aynısını köpeğine de ver algısı oluşmuş. Bu tamamen yanlış ve değiştirilmesi gereken bir fikirdir. Özellikle yavru köpeklerin protein ve vitamin alması için yavru köpek maması kullanılması tavsiye edilir. Yetişkin mamalarının içinde yavru köpek mamalarına göre daha az protein ve vitamin olduğu için yavru köpeklere yetişkin maması verilmemelidir.

Genel olarak pugların oldukça fazla yemek yedikleri konuşulur fakat bu kısmen doğrudur kendi mamalarından yeteri kadar yiyen puglar konu ev yemeğine gelince verdiğiniz kadar yerler hatta fazlasını isterler. Puglar kilo almaya müsait bir yapıdadırlar ve burunları oldukça küçük olması sebebiyle fazla kilo solunumlarını zorlaştırır.

Tüy dökmek köpeklerin genel problemidir diğerlerinde de olduğu gibi puglarda mevsim geçişlerinde tüy dökerler.

Puglar insan canlısı olan ve özellikle bebeklerle, çocuklarla oldukça iyi anlaşan bir cinstir. Diğer köpek ırklarıyla da iyi anlaşan puglar oynamayı ve kendilerini sevdirmeye bayılırlar.

Sahipleri ile uyumayı seven puglar tam bir miskin insan köpeği olmalıdırlar çünkü onlar tam bir uyku delisidirler 🙂

Blog sitelerinde pugların oldukça sevimli ve mutlu olduklarını okumuşsunuzdur ama yüz hatlarına bakılınca puglar mutsuz ve memnuniyetsiz gözükürler. Onların mutlu olduklarını minik kuyruklarını bi sağa bi sola sallamalarından anlayabilirsiniz 🙂

Yavruyken aldığınız puglar ellerinizi, ayaklarınızı, masaları, sert cisimleri ısırmaya çalışırlar bunun tek sebebi dişlerinin yeni çıkmasıdır. Bunun için cüzzi miktarda bir fiyatla petshoplardan diş kaşıma kemiği satın alabilirsiniz.

Haftada bir defaya mahsus olmak üzere bir yumurtayı kaynatıp verebilirsiniz veya kemik haşlayıp suyunu ekmekle karıştırıp verebilirsiniz.

Son olarak aşılarını zamanında ve eksiksiz şekilde bir veterinerden yardım alarak yapmalısınız, sakın ihmal etmeyin çünkü puglar kolayca hastalık kapan bir türdür.

PUGLARDA TUVALET EĞİTİMİ

Kediler köpekler veya başka hayvanlar için tuvalet eğitiminde şiddet göstererek eğitilmesi öneriliyor fakat ben şiddetle olan köpek eğitimine karşıyım eğitilen köpekler yavru olduğu için şiddetle eğitildiğinde büyüdüğü zaman korkak ve savunmasız olacaktır. Köpek eğitimi için evin pek çok yerine gazete sermenizde fayda var genelde puglar tuvaletlerini gözükmeyen yerlerde yaparlar. Gazeteleri koltuk arkalarına masa altlarına koyarsanız bir süre sonra gazetenin yerini öğrenip alışacaklardır bu alışma sürecini kolaylaştırmak için koku spreylerinden alabilirsiniz ama unutmayın ki koku spreyleri size kesin çözüm vermez. Köpekleri eğitirken hiç şiddet göstermeyin veya kızmayın demiyorum fakat poposuna çok hafif şekilde vurarak kızdığınızı belli edebilirsiniz.

KÖPEK SAHİPLERİNİN BİR SÜRE SONRA EDİNDİĞİ HUYLAR

Köpek sahipleri olarak bir anda köpeği bir bebek yavrusuna çevirmek, yemeğini lapa yaparak yedirmek, yıkayacağımız zaman suyun sıcaklığını dirseğimizle ölçmek.

Bir anda kendimizi anne/ baba arkadaşlarımızı da teyze/dayı yapmak.

Birisine emanet edip gittiğimiz zaman, ahhh annem teyze sana kızdı mı hee söyle annem diye onun bizimle konuştuğunu düşünerek bakışlarından anlamaya çalışmak.

Emanet ettiğimiz kişi kim olursa olsun gün içerisinde 7-8 defa aramak.

Köpeklerin girmesinin yasak olduğu yerler malesef ki var yasak olan heryere köpeğimizi saklayarak sokmak.

Uyuyacağı zaman kucakta uyutmaya çalışmak ise olmazsa olmazımızdır.

Kısaca puglar küçük bir bebekten farksızdır ve tek beklediği şey ilgidir onları küstürmezseniz en iyi dostlarınız puglar olabilir hatta güler yüzünüzle en iyi dostlarınız hayvanlar olur 🙂

Baransel AKKUŞ

Share