KIZ ÖĞRENCİLER DENİZCİLİK LİSESİNDE OKUMALI MIDIR?

Kızlar Denizcilik Lisesinde Eğitim Almalı Mı?

Birçok kişinin hayali olan beyaz üniformayı giymek için ya bir denizcilik lisesine gitmeniz ya da üniversitede denizcilik okumanız gerekmektedir. Denizcilik aslında genel bir tabirdir ama altında yatan birçok bölüm vardır zabitle, makineciler, çarkçılar, miçosundan yağcısına hatta stajyerine kadar birçok bölüme hitap eder ben size şuan güverte bölümünden bahsedeceğim çünkü ben lisede gemi yönetimi (güverte) okudum.

Liseye girmek için teog puanlarınız sizi oldukça etkiler bu yüzden eğer iyi bir lisede okumak istiyorsanız ipleri baştan sıkı tutmalısınız çünkü üniversiteye giden yolda tam olarak buradan geçiyor. Ben Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik lisesine 2011 yılında 355 küsüratında bir puanla girdim sınıfımızda 4 kız 20 erkek mevcuttu tabi ki bunun zorlukları oldu onlara daha sonra değinmekte fayda var. Lisenin ilk yılında temel dersleri gördük; Tarih, Matematik, Fizik, Kimya vs gibi bunlar biraz daha üniversiteye hazırlığa yönelikte 2. sınıfa geçtiğimizde dallara ayrıldık ilk dönem makine 2. dönem ise güvertedeydik. Makinenin karanlığından sonra güverte biraz cennet sayılırdı bazı durumlar hariç 🙂

Makine bölümünde günde 8 saat aynı dersi işlediğimizi biliyorum sizce ne kadar verimli olabilir tartışmasız verimsiz geçtiğinin garantisini verebilirim elleriniz makinelerden onların yağlarından hiç ayrılmıyor hatta çoğu zaman elinizi mazotlu suya sokup iyice kirletiyodunuz pistonlar subaplar takım anahtarları tornavidalar aman Allah daha neler neler bir kızın zorlanacağı tüm şeyler mevcut denizde güvenlik dersinde botlara binip kürek çekmeye çalışmak mı dersiniz kocaman merdivenleri tırmanmaya çalışmak mı ve bunun gibi daha bir sürü zor şey 4 yıl boyunca yakanızı hiç bırakmıyor.

3.sınıfa geçtiğiniz de artık bir alanda yoğunlaşıyorsunuz makine veya güverte Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik lisesinde kızlar direkt güverteye geçebiliyordu o yıllarda bende o yüzden size güverteden bahsedeceğim 3. sınf zaten lise hayatınızın en zorlandığınız ama bitmesini hiç istemediğiniz yıl olarak anılara geçiyor seyir dersinde gemiciliğe gemicilikten elektronik seyire kadar tüm derslerden aşırı derecede zorlanarak geçiyorsunuz. Gemicilikte o halatlarla gemici düğümleri atmak için en az 3 yıl denizde çalışmanız gerekir eğer eliniz o tarz şeylere yatkın değilse bide size bu mesleği sevdirmek için yat fuarlarına falan götürürler oldukça sıkıcı olan yat fuarlarına hemde..

Öyle veya böyle 3.sınıfta biter ve çalışma hayatının ilk adımı olan staj merasimine geçebilirsiniz sabah 8-9 akşam kaçta bırakırlarsa haftada 3 gün iş 2 gün okul hee bide sizden üniversite sınavına hazırlanmanızı beklerler imkansızı istemek gibi bir şey bu anlatırken yoruldum 🙂 Ben adı duyulan güzel bir denizcilik firmasında yolcu taşıyan bir gemide 1 yıl staj yaptım her şey genelde güzel oluyor fakat bu süvarisinden gemicisine hatta kamarotuna göre bile değişiyor. Genelde denizcilik sektöründe gemiciler kendisini bir süvari edasına bürüyerek üzerinizde hakimiyet kurmaya çalışırlar buna asla izin vermeyin çünkü inanın sonu gelmez bu durumun sizi meslekten soğutup tiksindirene kadar uğraşırlar. Aslında kendisinin işi olan her işi size bırakıp yapmanızı buyururlar nefretle anlatmamdan durumun ne derece vahim olduğunu anlamışsınızdır kızlara kesinlikle daha ayrı kötü davrandıklarını söyleyebilirim ama 2 süvari ve 2 gemici vardı ve vardiyalı çalışırlardı ben orada ki bir süvarim ve gemicimin hakkını asla ödeyemem çünkü dünyanın en iki iyi insanı şansıma bir aradaydı ama genelde onlara denk gelmezdi ve bu durumdan nefret ederdim ben en azından akşamları çıkıp evime gelebiliyordum bu bile bir şanstı. Birde büyük yük gemilerini düşünün inme şansınız yok ve sözleşmeler yapılmış bu eziyet ne kadar sürerse katlanacaksınız demektir.

Kızlar demem o ki eğer üniversitede denizcilikle ilgili bir bölüm okuyacaksanız bunu lisede tecrübe etmeniz sizin yararınıza olacaktır çünkü üniversite çok başkadır ve geri dönüşü oldukça zordur ama bir tavsiye olarak söylüyorum ki üniversite düşünenlerin meslek lisesinde okumaları tamamen zaman ve bilgi kaybıdır. Ama liseden sonra çalışmak isteyenler için güzel bir fırsat olabilir. İstanbul da Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Lisesi dışında birçok denizcilik lisesi vardır bana göre içlerinden en iyisi Ziya Kalkavan Denizcilik lisesidir. Hem üniversiteye hazırlık açısından hem konum olarak diğer liselere göre 1-0 önde gibi duruyor tabi ki tercih sizin beyaz üniformanın cazibesine kapılmak ne denli doğru bilinmez 🙂

Baransel AKKUŞ

Share