HAZARFEN ÇELEBİ GERÇEKTEN UÇMADI MI ?

Hazerfen Ahmet Çelebi uçtu mu?

HAZARFEN AHMET ÇELEBİ GERÇEKTE HİÇ VAR OLMADI MI?

Hazerfen Ahmet Çelebi gerçekten uçtu mu? Hazerfen Ahmet Çelebi 17.yy yaşadığı düşünülen Türk bilginidir. Kendi yaptığı kanatlarla Galata kulesinden atlayarak Doğancılar meydanına kadar uçtuğu hikayeyi hepimiz duymuşuzdur. Bu olay hem Türk hem de dünya havacılık tarihinde çok önemlidir.

Peki gerçekten uçtu mu ?

Bu uçuşu belgeleyen tek kaynak Evliya Çelebi’nin seyahatnemesidir. Evliya Çelebinin şöyle anlatır: “İptida, Okmeydan’ın minberi üzere, rüzgar şiddetinden Kartal kanatları ile sekiz dokuz kere havada pervas ederek talim etmiştir. Bedehu Sultan Murad Han Sarayburnu’nda Sinan Paşa köşkünden temasa ederken,Galata kulesinin taa zirve-i belasından lodos rüzgarı ile uçarak,Üsküdar’da Doğancılar meydanına inmiştir.” Galata Kulesinin en tepesinden lodos rüzgarı ile uçarak,Üsküdar’da Doğancılar meydanına inmiştir ve bunu Sultan Murad Han Sarayburnunda ki Sinan Paşa köşkünden görmüştür.

Sultan Murad Han kendisine bir kese altın vererek: ‘Bu adam pek korkulacak bir adamdır. Her ne arzu ederse yapıyor. Böyle kimselerin bekası caiz değil diye Cezayir’e sürmüştür. Orada merhum olmuştur.

Evliya Çelebi kimi zaman kayıtlarında fantastik ögelere, abartıya yer verdiği bilinen bir olaydır. Nitekim tek kaydın bu olması ve o dönemin hiç bir kaydında geçmemesinden dolayı önde gelen Türk tarihçilerinin bu uçuşun sadece bir efsaneden ibaret olduğunu söylemesine yol açmıştır. Hatta önde gelen tarihçilerden İlber Ortaylı ve Halil İnancık gibi tarihçiler böyle bir şahsiyetin tarihte var olmadığı ve var olduğuna dair bu güne kadar hiç bir kaydın bulunmadığını söylemişlerdir.

Bilimsel olarak incelendiği zamanda böyle bir uçuşun mümkün olmadığı ortaya çıkmaktadır. Hesaplamalara göre Galata kulesinden atladığında 3300 metre yol gidebilmesi için yatayda 55 metre uçarken düşeyde en fazla 1 metre irtifa kaybetmesi gerekiyor. Bugün ki en üst düzey teknolojiyle yapılan kanatlarla bile böyle bir uçuş mümkün değildir.

Kaynaklar
1)http://www.gazetevatan.com/katerina-da-hakli-hezarfen-de-haksiz-13755-yasam/
2)https://onedio.com/haber/eger-dogruysa-dunyada-kitalar-arasi-ilk-kez-ucan-bir-turk-tu-hezarfen-ahmed-celebi-gercekten-uctu-mu–646330
3)http://blog.milliyet.com.tr/hezarfen-gercekten-uctu-mu-/Blog/?BlogNo=28264
4)http://www.bilgiustam.com/hezarfen-ahmed-celebi-kimdir/

Share