2. DÜNYA SAVAŞININ BİTTİĞİNE İKNA EDİLEMEYEN ADAM

Hiro onoda

2. DÜNYA SAVAŞININ BİTTİĞİNE İNANMAYIP 30 YIL DAHA SAVAŞAN ADAM

2 dünya savaşından sonra 30 yıl boyunca Amerika ile savaşan adam Hiroo Onoda. Teğmen olan Onoda, 1944 yılında 2.Dünya Savaşı sırasında komutanı binbaşı Taniguchi tarafından Filipinler’in Lubang adasına; Amerika’ya karşı gerilla savaşı vermek görevi ile gönderilir.

Komutanı tarafından kendisinden bizzat emir almadığı sürece adayı terk etmemesi tembihlenir. Ancak Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan atom bombalarından sonra Japonya 2 eylül 1945 yılında şartsız koşulsuz teslim olur.

Teslimiyetten sonra uçaklarla dağıtılan bildirilere inanmayarak bunların Amerikan propagandası olduğu düşünen Teğmen Onoda tam olarak 30 yıl boyunca savaşını devam ettirmiştir. Başlangıçta 4 kişi olan grubu,birinin adayı terk-etmesi diğer ikisinin ise yerel güçlerle çatışmalar sonucunda hayatını kaybetmesi üzerine tek başına adada kalmıştır. Adada kaldığı süre boyunca adam öldürmüş,yerel halkın ambarlarını yakmış ve birçok suç işlemiş.Ancak 30 yıl sonra adaya gelen bir Japon turist’in hikayeyi duyması ve o sıralar kitapçılık yapan komutanı Tamiguchi’yi adaya getirmesi üzerine Hiroo Onoda savaşın bittiğine ikna edilmiş ve silahlarını teslim etmiştir. İşlediği suçlardan dolayı tutuklanan Hiroo Onoda Filipinler devlet başkanı tarafından affedilir. Japonya kahraman olarak karşılanır. Kendi biyografisini yazan ve Brezilya’ya yerleşen Onoda 91 yaşında hayatını kaybetmiştir.


Kaynaklar:

1)http://listelist.com/30-yil-savasan-japon-askeri/

2)https://onedio.com/haber/28-yil-savasin-bittigine-inanmayan-onoda-oldu-237363

Share