NİKÂH GÜNÜ ALMAK İSTİYORUM

nikah için gerekli belgeler nelerdir
NİKÂH GÜNÜ ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Yıllardır hayallerini kurduğunuz gün gelip çattı. Evlilik için tüm işlerinizi hallettiniz son birkaç adım kaldı. Bunlardan en önemlisi de kuşkusuz “NİKÂH”. Nikâh günü almak istiyorsunuz fakat ne yapacağınızı bilmiyorsunuz.

İşte size 5 adımlık yol haritası:1) İlk olarak hemen aile hekiminize veya herhangi bir hastaneye (özel veya devlet) gidip “Evlilik testi” yaptırın. ( Neredeyse bütün aile hekimlerinden bu testi ücretsiz yaptırabilirsiniz ama en hızlı 2 günde ancak çıkar). Sonra herhangi bir hastaneden (özel veya devlet) akciğer filmi çektirin.(Bu test ücretlidir). Ardından test ve akciğer filmi sonuçlarını alıp aile hekiminize götürün ve onaylatın. Aile hekimi size “evlenmeye engel hastalığı yoktur” belgesi verecektir.

2) Nüfus Cüzdanı Aslı, Fotokopisi ve 2 adet Vesikalık Fotoğraf götürün.
(Eğer izin belgesi alarak nikâh yapılacaksa fotoğraf sayısı evlenecek çift için kişi başı 4 tane olmalı. )

3) Ardından yukarıda ki belgeler ile evlenmek istediğiniz nikâh dairesine gidin.
(Eğer evlenmek istenen “Evlendirme Dairesi” çiftlerden ikisinin de ikamet ettiği ilçede değilse; çiftlerden birisinin ikamet ettiği ilçelerden birisinin “Nikâh Dairesine” gidilir ve oradan “BAŞKA İLÇEDE EVLENMEK İÇİN İZİN BELGESİ” alınılır. Bu belge ile ayrı ilçede bulunan ve evlenilmek istenen “Nikâh Dairesine” gidilir. (İzin Belgesi ortalama 100 TL’ dir.)4) Evlenmek istenilen “Nikâh Dairesine” gidildikten sonra gerekli belgeler teslim edilerek gün alınır.
(Nikâh salonu ücreti hafta sonu için ortalama 250 TL civarındadır. )

5) Eğer Nikâh Memuru Düğün Salonuna çağrılacak olunursa yine aynı başvuru adımları izlenir ve talep başvuru yapılan “Evlendirme Dairesine” iletilir.
( Nikâh Memurunu Düğün Salonuna çağırma ücreti ortalama 600 TL civarındadır.)

Bu yazıyı beğendiyseniz aşağıdakiler de ilginizi çekebilir:EVLENMEK İÇİN İZİN BELGESİ

KADINLAR NE İSTER ERKEKLER NE YAPAR

SEVGİLİ SEÇİMİ YAPMAK

SEVGİLİYLE İSTANBULDA BİR GÜN GEÇİRMEK

SEVGİLİYE HEDİYE ALMAK İÇİN TAVSİYELER

Share