KREDİ KARTINI FAYDALI BİR ŞEKİLDE KULLANMAK

kredi kartını faydalı kullanmak

Kredi Kartının Zararlarından Nasıl Kurtulabilirim? Kredi Kartımı Nasıl Daha Ekonomik Kullanabilirim?

Eskiden sahip olmak için bin dereden su getirilen ve yüzde birlik bir kesimin ancak sahip olduğu, günümüzde ise bankaların, almamız için peşimizden koştuğu neredeyse herkesin sahip olduğu, bir tek kısa mesaj ile sahip olunabilen “KREDİ KARTI” adını verdiğimiz kartların böyle trajikomik bir hikâyesi vardır.

Doğru kullanıldığında çok faydalı olan, hayat kurtaran; yanlış kullanıldığında ise hayat karartan “KREDİ KARTI”, herkeste en az bir, bazılarında ise birden çok sayıda bulunmaktadır. Sahip olunan bu kredi kartlarının başımıza bela olmaması, bize yardımcı olması için neler yapmalıyız sorusunun cevabına beraber bir göz atalım.

Kredi Kartımı Doğru Kullanamıyorum Ne Yapmalıyım?

1) Öncelikle ne sıklıkla kredi kartı kullanıyorsunuz ve nerelerde kullanıyorsunuz buna bir göz atın. Eğer sürekli ve her alanda kullanıyorsanız hemen durun ve tüm kredi kartlarınızı iptal edin çünkü kredi kartı sadece acil ihtiyaçlar için kullanılmalı. Bir süre ihtiyaçlarınızı cebinizde var olan nakit para ile gidermeye çalışın hem daha az harcama yapmış olursunuz hem de ekonomik problemler yaşamayı önemiş olursunuz.

2) Kartınızın limiti kesinlikle çok yüksek olmamalı aylık maaşınızdan daha yüksek bir limiti kabul etmeyin. Çünkü limit ne kadar yüksek olursa sizi bir şeyler alma konusunda o kadar çok teşvik edebilir.

3) Birden fazla kredi kartınız varsa kesinlikle sadece bir tane kredi kartınız kalsın geriye kalan tüm kredi kartlarınızı iptal edin.

4) Eğer nakit taşımanın güvenli olmadığını düşünüyorsanız, kendinizi güvende hissetmiyorsanız ve bu yüzden kredi kartı kullanıyorsanız doğru yoldasınız ama sadece bir kredi kartı ile bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz birden fazlasına ihtiyacınız yok. Ayrıca artık bankamatik kartları da nakit taşıma yerine kullanılabilir.

5) Cebinizde nakit var ve bir ödeme yapmanız gerekiyor kesinlikle kredi kartı kullanmayınız, nakit ile ödeme yapınız.

6) Kredi kartı borcunuz geldi paranız varsa mutlaka sadece asgariyi değil tüm borcunuzu ödeyin. Ama sizin ödeyecek paranız yok bu durumda mutlaka asgari tutarı ödemeye çalışınız. Bunu alışkanlık haline getiriniz.

7) Kredi kartı ile alış-veriş yapıp sonra borcunuzu unuttunuz. Lütfen hemen borcunuzu ödeyin ve tüm kartlarınızı kapattırın çünkü bu unutkanlık başınızı belaya sokabilir.

8) İnternetten alış-veriş yapıyorsanız güvenli sitelerden yapmak kaydı ile limiti düşük bir kredi kartı kullanabilirsiniz.

Eğer ihtiyacınız yoksa kredi kartından uzak durun çünkü kredi kartı birçok kişide her şeyi ücretsiz alıyormuş gibi bir psikoloji oluşturabiliyor ve harcamalarınız artabiliyor.

Share