AYAK MANTARI NASIL ÖNLENİR?

Mantar Nedir? Ayak Mantarı Nasıl Bulaşır? Mantardan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

Mantar yılın her döneminde karşımıza çıkabilen özellikle yaz aylarında daha etkili olan bir bulaşıcı hastalıktır. Bize bulaştığını anlamamız çok geç olmaz; ayaklarımız durmadan kaşınır hatta derimiz kaşınmaktan kanamaya bile başlar yine de duramayız işte o an bize de bulaştığını anlarız. Aslında hastayı çok rahatsız etmediği için bir doktora gitme ihtiyacı bile hissetmez ama başımıza bela olduğu için ondan kurtulmanın yollarını ararız.

Peki, nedir bu mantar?

Mantar nemli ortamlarda yaşayan bazı bakterilerin; yaşamak için uygun ortamı bulduklarında üredikleri bir hastalıktır. Vücudun birçok bölgesinde çıkmakla beraber özellikle ayakta sıkça rastlanır. Ayakta kızarma, kaşınma ve su toplama gibi sorunlara sebep olurlar.

Nasıl bulaşır?

Çoğunlukla ortak kullanım yerlerinde temas vasıtasıyla bulaşırlar. Ayak içinin uzun süre havasız kalması, terlemesi veya çorap, terlik, ayakkabının temiz kullanılmaması sonucu oluşurlar.

Mantardan Nasıl Kurtulabiliriz?

Ayak mantarından kurtulmak için;

1) Giydiğimiz ayakkabı çok havasız olmamalı yani ayaklarımız terlememeli mümkünse terlik ile gezilmeli. (Uzun süreli ayakkabı giymek zorundaysak arada ayaklar havalandırılmalı.)

2) Ayaklar ıslak olmamalı. Ayaklar yıkadıktan veya ıslatıldıktan sonra mutlaka kurutmalı. Özellikle parmak araları iyice kurulanmalı.7

3) Giyilen çoraplar ıslak veya nemli olmamalı.

4) Özellikle ayaklar, çoraplar ve ayakkabılar temiz olmalı.

5) Doktordan veya eczaneden mantar önleyici ilaçlar alınmalı bu yukarıda bahsettiğimiz öneriler ile beraber bu ilaçlarda kullanılmalı.

6) Toplu kullanım alanlarında kesinlikle çıplak ayakla dolaşılmamalı.

7) Sizden başkasına ait eşyalar (ayakkabı, terlik, çorap…) giyilmemeli.

Bu saydığımız önerileri dikkate alırsanız sadece mantardan kurtulmakla kalmayız gelecekte mantarın bize bulaşmasını da önlemiş oluruz.

Mantar bulaşıcı bir hastalıktır eğer ailemizde ayak mantarı hastalığı olan bir birey varsa mutlak yukarıda ki önlemler alınarak ailenin diğer bireylerine bu hastalığın bulaşması engellenebilir.

Share