KARİYER SİTELERİ VE ÖZELLİKLERİ

KARİYER SİTELERİ VE ÖZELLİKLERİ, EN POPÜLER KARİYER SİTELERİ

Eskiden panolara asılan iş ile ilgili ilanları takip edip, Üzerlerindeki telefonları arayarak veya tek tek şirketleri dolaşıp “iş arıyorum”, “ beni işe alır mısınız?” şeklinde ki sorularımızla hayalimizdeki işe ulaşabiliyorduk. Bunlar artık tarihte karıştı. Geriye dönüp bakınca sadece gülümsememizi sağlayan anılar olarak kaldılar.

Günümüzde bunların yerini artık kariyer siteleri aldı. İşverenlerin ve iş arayanların neredeyse tamamı artık bu ortamları kullanarak birbirlerine ulaşıyorlar. Bu aynı zamanda yeni bir iş sektörü. Hem işverenler hem de çalışanlar bu yeni iş sektörünün oluşturduğu rekabetçi ortamı, kendileri için fırsata çevirmeye çalışıyorlar.
Kısaca özetleyecek olursak artık iş arıyorsak kariyer sitelerinden başka çaremiz yok. Tek umudumuz olan kariyer sitelerinden yüzlerce bulmak mümkün. Peki, hangisi ne amaçla kullanılıyor, aralarında ki farklar nelerdir. Hedefledikleri alanların en popüler olanlarını ele almaya çalışacağız.

1) www.kariyer.net :

Türkiye’nin en popüler kariyer sitesidir. İçerisinde ki milyonlarca ilan sayesinde her gün onlarca insan iş sahibi olabilmektedir. Özellikle büyük çaplı firmaların çoğunluğu bu siteyi tercih etmektedir. Çalışanlar ücretsiz özgeçmiş oluştururken, işverenler ücret ödeyerek istediği Özgeçmişleri inceleyebilir. Bundan dolayı küçük çaplı firmalar ücretsiz kariyer sitelerine yönelmektedirler.

2) www.linkedin.com :

Dünya çapında ki en büyük kariyer sitesidir. Dünyanın her tarafından firmaların, iş arayan çalışanlara ulaşabileceği en geniş iş arama platformudur. Kullanıcılar ücretsiz bir şekilde profil oluştururlar ve sosyal paylaşım sitelerinde ki gibi paylaşımlarda bulunabilirler. Bu paylaşımlar genel olarak iş ile ilgili paylaşımlardır. İşverenler buradan çalışanları kontrol ederek kendilerine uygun adaylarla iletişime geçerler.

3) www.iskur.gov.tr :

Türkiye’de kurulan devlet destekli bir kariyer sitesidir. İçerisinde devlet tarafından düzenlenen “Meslek Edindirme Kursları”, “İş Başı Eğitimler” ve “Staj İmkanı” gibi hizmetler ücretsiz olarak verilir. Amaç eğitim alan kişileri işverenin aradığı şartları sağlayacak vasıflı bireyler haline getirmektir. Ayrıca ülke içinde birçok firma bu siteye iş ilanı vermektedir. Çalışanın burada mutlaka bir CV oluşturması gerekmektedir.

4) www.yenibiris.com, www.secretcv.com :

Son dönemde hızla popülerleşen bu iki kariyer sitesi özellikle küçük çaplı işletmelerin ilan verdiği sitelerden bazıları.
Evet, yukarıda saydığımız sitelerden sadece birisini değil hepsini aktif bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Çünkü gördüğümüz gibi hepsinin amaçları ve hedef kitleleri bambaşka. Hepsinde mutlaka CV oluşturun. Bunların dışında da aktif olarak kullanılan onlarca kariyer sitesi sayılabilir biz sizin için en faydalı alabileceklerini tespit edip yazmaya çalıştık umarım hayalinizde ki işe en kısa zamanda kavuşursunuz.

Share