KITAP TAVSİYESİ : AZLA MUTLU OLMAK-FRANCİNE JAY

AZLA MUTLU OLMAK-FRANCİNE JAYÇevrenize bir bakın. Birçok eşya göreceksiniz. Peki bu eşyaların hangilerine gerçekten ihtiyacınız olduğunu hiç düşündünüz mü? Hangileri gerçekten size yardımcı oluyor, hangileri size yalnızca yük oluyor? Dünyanın öbür ucundan mükemmel bir iş teklifi alsanız, hangilerini yanınızda götürürsünüz? Nakliye masraflarına rağmen mutlaka yanıma alırım diyeceğiniz çok küçük bir grup vardır.

Bizler daha fazla şeye sahip olmanın her zaman bizi daha mutlu edeceğine inanırız. Oysa satın aldığımız her yeni eşya; sırtımıza yeni sorumluluklar yükler. O eşyayı saklamak, korumak, bakımını yapmak için daima çaba gösteririz. Daha da kötüsü borca girer ve borçlarımızı ödeyebilmek için gece gündüz çalışırız.


Ödeyemediğimiz borçlar yüzünden çoğu zaman uykularımız kaçar. Ve biz almayı sürdürdükçe, boş alanımız yok olup gider. Halbuki boş alanlar bize yaşam özgürlüğü sağlar. Etkinlik yapabileceğimiz, vakit geçirebileceğimiz boş alanlara daima ihtiyaç duyarız.
Frankine Jay bize bu kitabında minimal bir evin kapılarını aralıyor. Yeterli sayıda eşya ile daha huzurlu bir yaşam vadediyor. Eşyalarımızı “hazine, transfer, çöp” olmak üzere üç sınıfa ayırmamızı öneriyor.

Hazine: Gerçekten bizim ihtiyaçlarımızı karşılayan, bizim için çok kıymetli olan ve bizi mutlu eden eşyalarımızın grubu. Bu gruba her gün kullandığınız yatağınızı dahil edebilirsiniz.Transfer: Olmasa da yaşamımızı sürdürebileceğimiz, ancak başkaları için işe yarayabilecek durumda olan eşyalarımızın grubu. Bu gruba ise dolabınızın bir köşesinde duran ve hiç giymediğiniz bir kazağı dahil edebilirsiniz.

Çöp: Hiçbir işimize yaramayan, ve bağışlanamayacak durumda olan eşyalarımızın grubu. Bu gruba da sökülmüş ve dikilemeyecek durumdaki çoraplar, çok eskiden kalma ve neden biriktirdiğimizi dahi bilmediğimiz market broşürleri dahil edilebilir.

Bu tasnif işleminin ardından ise yapmamız gereken şey çöpleri evimizden uzaklaştırıp transfer sınıfını hayır kurumlarına bağışladıktan sonra hazine sınıfını evimizde kategorize ederek yerleştirmek. “Her şey yerli yerinde” felsefesi ile daha basit bir yaşam bizleri bekliyor. Örneğin tüm kalemlerimiz bir arada durmalı. Ve tüm DVD’lerimiz. Bu sayede bir film izlememiz gerektiğinde yatak odasının altını üstüne getirmeden aradığımız DVD’ye kolaylıkla ulaşabiliriz.

Ve son olarak iyi birer “bekçi” olmamız ve evimize her şeyi sokmamamız gerekiyor. Aksi takdirde evimiz tekrar eski haline dönebilir. Bunun için ise yazar bize “biri gelirse biri gider” felsefesini uygulamamızı tavsiye ediyor. Bir şey satın aldığımızda evimizden bir eşya veriyor; böylece eşya sayımızın artmasını önlemiş oluyoruz.
Minimal ve daha basit bir yaşama sahip olmak istiyor, ancak eşyalarınızla vedalaşamıyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız. İçinizdeki minimalist bu kitapla açığa çıkacak ve kendinizi özgür hissedeceğiniz bir ortamı beraberinde getirecektir.Kaynak Kitap: AZLA MUTLU OLMAK-FRANCİNE JAY

Bu yazıyı beğendiyseniz aşağıdakiler de ilginizi çekebilir:

KİTAP ÖNERİSİ: DİZÜSTÜ KİTAPLAR

KİTAP TAVSİYESİ: 1984

KADINLAR NE İSTER ERKEKLER NE YAPAR

SEVGİLİ SEÇİMİ YAPMAK

SEVGİLİYLE İSTANBULDA BİR GÜN GEÇİRMEK

SEVGİLİYE HEDİYE ALMAK İÇİN TAVSİYELER

Share

One thought on “KITAP TAVSİYESİ : AZLA MUTLU OLMAK-FRANCİNE JAY”

  • Ayşe Kılıç

    February 9, 2017 at 5:37 pm

    Muhhhhteşemmmmmm bir yazı!!!!!!!!

Comments are closed.