NASIL İŞ BULURUM?

Nasıl iş bulurum

Nasıl İş Bulurum? İş Bulmak İçin Ne Yapmalıyım? Nerelere İş Başvurusu Yapmalıyım
İş arama stresini hepimiz hayatımızda en az bir kez yaşarız. Özellikle de okuldan yeni mezun olduğumuzda kendimizi ne kadar çok geliştirirsek geliştirelim, bitirdiğimiz üniversite ne kadar iyi olursa olsun iş bulmak hiç kolay değil. Tabi eğer babamızın fabrikası varsa veya çok yakın bir tanıdığımızın bize şirketinde iş verebileceğini düşünüyorsak o zaman stres yaşamamız beklenmez. Eğer onlardan biri iseniz bu yazının kalanını okumaya ihtiyacınız yok demektir  Ama eğer değilseniz ki bu yazıyı okuyorsanız yüksek ihtimal değilsinizdir. O zaman gelin beraber iş ararken neler yapmalıyız? Nasıl iş aramalıyız? Sorularına cevap bulalım.

Öncelikle şöyle derin bir nefes alalım ve şunu düşünelim: Biz iş arıyoruz yani iş talep eden biziz. Talepleri değerlendiren insanlar ile (işveren) empati kurmalıyız. İşveren işini en iyi yapabilecek kişiyi arıyor onların yerinde olsak kendimizi işe alır mıyız? Biz her iş için uygun aday olmayabiliriz.Örneğin Astronot arayan bir işyerine, Türkçe Öğretmenliği yapan bir kişi iş için başvurursa hepimiz kabul edilemeyeceğini söyleyebiliriz. En azından şansının çok çok düşük olduğunu biliriz. İşte ilk yapmamız gereken şey olan kendimizle yüzleşelim ki şansımızın olmadığı işleri eleyelim ki hızlıca bizi alabilecek işlere yoğunlaşalım.
Önce, Ne tür bir işte çalışmak istiyorum? Bu iş ile ilgili ne kadar bilgim var? Bu iş için uygun bir aday mıyım? Sorularına cevaplarımızı verelim. Sonra aşağıda ki adımları izleyelim.

1) İlk yapmamız gereken şey var olan tüm iş fırsatlarına nasıl ulaşacağımızı bilmek. Bunun yolu da tabi ki kariyer sitelerinden geçiyor. Her gün milyonlarca firma buralara bakarak işçi buluyor. Hemen gidip tüm kariyer sitelerine üye olup buralara güzel hazırlanmış özgeçmişimizi koyalım. Nasıl Güzel CV Hazırlarım” yazımı okuyarak güzel bir CV oluşturabilirsiniz.Mutlaka CV oluşturmanız gereken kariyer siteleri:
www.iskur.gov.tr , www.kariyer.net , www.linkedin.com, www.eleman.net , www.secretcv.com , www.elemanonline.com , www.xing.com , www.yenibiris.com , www.kariyerzirvesi.com

Bu kariyer sitelerinin hepsinin birbirinden farklı kitleleri ve amaçları var. Tembellik yapıp bir tanesini bile atlamayalım. Kariyer Siteleri Ve Özellikleri
Yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

2) Sonra da bu ilanlarda ki iş ilanlarını inceleyelim ve mutlaka biz ilgilendiren yapabileceğimizi düşündüğümüz işlere başvuralım.

3) Birçok firma aranan şartlara upuzun şeyler yazar şunu istiyoruz bunu istiyoruz derler de derler biz bunların bazılarını görmezden gelebiliriz. Mesela 4 yıllık tecrübe isteyen bir firmaya 2 yıllık tecrübe ile başvurulabilir, ilanın 10 şartı varsa biz en az beş tanesini karşılıyorsak mutlaka başvurmalıyız.4) İş başvuru sürecinde en önemli noktalardan birisi de “bir sürü ilana başvurdum geri dönen olmadı” hatasına düşmemektir. Unutmayın başvurduğunuz ilanlara yüzlerce kişi başvuruyor ve ilanlar incelenirken; bazı firmaların filtrelerine takılıp hiç görüntülenmemiş olabilirsiniz o yüzden sizi fark etmemiş olabilirler. Kimi firmalarda sizi fark etmiş fakat uygun görmemiş olabilir. Ama asla vazgeçmemeliyiz her gün en az 3-4 saat ilanları inceleyip minimum 40-50 ilana başvuru da bulunmalıyız.

5) Özellikle özgeçmişimize kendimizle ilgili bugüne kadar ne yaptıysak yazmalıyız hiçbir şey atlamamaya önem vermeliyiz.

6) Eğer birden fazla alan ile ilgilendiysek her iş alanı ile ilgili ayrı CV oluşturup; ilanlara başvururken iş hangi alan ile ilgili ise o alanınızın CV si ile işe başvurmalıyız.

7) Sadece bunlarla sınırlı kalmamamız gerekiyor facebook, twitter gibi platformlarda hatta haber sitelerinde bile iş ilanlarına rastlamamak mümkün. Fırsat bulduğunuz her alana başvurmaktan çekinmeyiniz.

8) Arkadaşlar iş ararken kendimizi ne kadar keşfedersek o kadar başarılı oluruz. Her başvurduğunuz ilan neye sahip olduğumuzu neye sahip olmadığımızı bize çok açık bir şekilde gösterir. Biz eksiklerinizi görüp bu süreçte kendinizi geliştirmeye devam edebiliriz. Mesela bu süreçte yapılacak en güzel şey yabancı dil geliştirmektedir. Öncelliğimiz İngilizce eğer İngilizce biliyorsan ikinci bir dil olmalı.

9) Unutmayın ne kadar çok bilgi birikiminiz ve artılarınız varsa o kadar çok iş bulma şansınız artar.

10 Bu süreçte sakın kendinizi yıpratmayın ruh haliniz ne kadar iyi olursa, özgüven ve motivasyonunuz ne kadar yüksekse o kadar çok çalışır ve bu yolda sağlıklı hareket edersiniz.Umarım en yakın süreçte istediğiniz işlere ulaşırsınız.

Bu yazıyı beğendiyseniz aşağıdakiler de ilginizi çekebilir:

KARİYER SİTELERİ VE ÖZELLİKLERİ

NASIL GÜZEL CV HAZIRLANIR

KADINLAR NE İSTER ERKEKLER NE YAPAR

SEVGİLİ SEÇİMİ YAPMAK

SEVGİLİYLE İSTANBULDA BİR GÜN GEÇİRMEK

SEVGİLİYE HEDİYE ALMAK İÇİN TAVSİYELER

Share

One thought on “NASIL İŞ BULURUM?”

  • özge

    February 10, 2017 at 12:32 pm

    teşekürler :=)

Comments are closed.