NASIL YAZILIMCI OLUNUR?

Nasıl Programcı Olunur? Yazılımcı Olmak İçin Ne Yapmak Gereklidir? Yazılımcı Olmam İçin Ne Tür Özelliklere Sahip Olmalıyım?

Günümüzün en önemli gündemi artık “TEKNOLOJİ” evet hemen hemen hayatımızın her alanına girdi artık onsuz bir hayatı düşünmek olanaksız. Bu kadar yaygınlaşan bir alanın içinde yüzlerce yeni meslekte ortaya çıktı bu mesleklerden en önemlisi de kuşkusuz “YAZILIM GELİŞTİRİCİ” ( Software Developer ) mesleği.

Peki, Nasıl Yazılımcı (Yazılım Geliştirici) Olunur?

1) Önce yazılımcı olmak için ne tür şartlara sahip olmalıyız onu inceleyelim;

Yazılımcı olmak için Bilgisayar ile ilgili bir bölüm okumak zorunda mısınız?
Hayır, Bilgisayar ile ilgili bir bölüm okumanız size avantaj sağlar fakat okumadan da yazılımcı olabilirsiniz yeter ki İyi bir problem çözme yeteneğine sahip olun, bu problem çözme yeteneği yazılımcı olmak için ilk adımınızı atmanız için yeterli bir özellik. Ama şunu da unutmamak lazım iyi bir yazılımcı olmak istiyorsanız iyi bir sayısal yeteneğiniz olmalı.

Çok çalışkan olmanız gerekli, çünkü başladıktan sonra bu işi yapmayı bırakacağınız güne kadar sürekli çalışmanız, bir şeyler araştırmanız ve yeni şeyler öğrenmeniz gerekecek. Yazılımla ilgili her şeyi öğrenmeniz mümkün değil ama belirli bir doygunluğa ulaşmanız bile sizin durmanıza olanak sağlamaz çünkü teknoloji sürekli gelişiyor ve siz kendinizi geliştirmezseniz onlarca yıllık birikiminiz bir yıl içinde yok olabilir. Kısaca gayretli değilseniz boşuna bu işe kalkışmayın.

• Sabırlı olmanız gerekli
hem de çok çünkü ne kadar çok çalışırsanız çalışın bazen günler, haftalar sürecek araştırmalardan sonra bile sonuç alamayacağınız şeyler olacak. Belki harcadığınız onca zamana rağmen yeterli seviyeye gelemediğiniz için iş bile bulamayacaksınız ama durmadan sabrederek devam etmeniz gerekli.

• İngilizce bilmem gerekli mi?
Bence evet ama piyasada İngilizce bilmeyen bir sürü yazılımcı var. Tabi, hiç bilmiyor da değiller en azından kavramları yazabilecek kadar bilmeniz gerekli. Bu sorun kısa vadede aşılabilir hızlıca İngilizcenizi geliştirmeniz gereklidir. “Junior” dediğimiz başlangıç düzeyinde iseniz belki çok sizi zorlamaz bu seviye konusu ama ”Senior” olmak istiyorsanız üst düzey kaynaklara ve araştırmalara ihtiyacınız olacak bu kaynakları Türkçe bulmanız çok zor. Bundan dolayı başlamak için belki değil ama ilerlemek için İngilizce gerekli demek az kalır İngilizce öğrenmeniz zorunlu!

2) Eğer yukarıdakiler bana uygun diyorsanız beraber yolumuza devam edelim. Programcı olmaya karar verdiniz bu iş benim için diyorsunuz isteklisiniz, çalışkansınız her şey yolunda tamam ama nasıl başlayacağım, nerden başlamam gerekli sorularının cevabını bilmiyorsunuz. Cevap vermemiz gereken en önemli soru bu çünkü piyasada onlarca programlama dili var ve o kaynakların her biri için on binlerce doğru-yanlış kaynak. Hangisinden başlayacağım ve nasıl ilerleyeceğim doğru mu yapıyorum yanlış mı yapıyorum nasıl anlayacağım?

Bunun çözümü için; eğer varsa paramız bir yazılım kursuna devam etmemiz bizim için faydalı olabilir bize bir yol haritasını ayarlayabilirler. Unutmayın yazılım kursları sizi yazılımcı yapmaz sadece yazılımcı olmanız için gerekli olan eğitimi düzenli almanızı sağlar size bir yol haritası çizer. Sakın tüm umudunuzu buralara bağlamayın çünkü yazılımcı olmak için sizden başkasının harcayacağı çaba size hiç bir şey katmaz.
Ya da etrafımızda yazılım ile ilgilenen birisi varsa ondan yardım alamamız bize nasıl çalışacağımız hakkında yardımcı olmasıdır. Bu iki çözüm bizi hedeflerimize daha hızlı ulaştırır.

Yok, imkânım yok her şeyi sıfırdan kendi imkânlarım ile öğrenmek istiyorum mu diyorsunuz. O zaman bizi takip edin çünkü bundan sonra ki makalelerimde bu konuda size nasıl çalışmanız gerektiği ile ilgili bir yol haritası çizeceğim.

Ya da internetten kendinize hem bolca kaynak bulabileceğiniz hem de destek alabileceğiniz yapan siteler bularak yazılımcı olma yolunda ki adımları tek tek atmaya çalışırsınız.

Share