Galatasaray Üniversitesinde Öğrenci Olmak

Galatasaray Üniversitesi

Zorlu bir senenin ardından Galatasaray Üniversitesini kazandınız. Şimdi karşınızda koca bir bilinmez var. Acaba sizi neler bekliyor? Ortam nasıl? İnsanlar nasıl? Hele ki farklı bir şehirden geliyorsanız aklınızda çok daha fazla soru işareti muhakkak olacak. O halde soru işaretlerinizi giderebilmek için kısaca Galatasaray üniversitesinden bahsedelim.

Üniversitenin Konumu
Galatasaray’ın en güzel yanı, hiç şüphesiz konumu. Beşiktaş ile Ortaköy’ün ortasında yer alıyor. Ulaşımı kolay. Konumu çok merkezi, okuldan çıkıp arkadaşlarınızla yapabileceğiniz birçok etkinlik var. Sinema, alışveriş, yemek, bowling gibi pek çok şeye ulaşmanız yalnızca 10 dakika sürecek.Okulun Tüm Bölümleri Deniz Görüyor Mu
Okulun çoğu sınıfından maalesef deniz gözükmüyor. Bu genelde dile getirilmeyen üzücü bir gerçek. Mühendislik veya matematik bölümü okuyorsanız çok şanslısınız çünkü bu sınıflar denizi görüyor. Ancak kantinin enfes manzarası zaten yeterli, derslerde izlemenize çok da lüzum yok gibi. Çırağan’ın hemen yanıbaşında, aynı manzaraya karşı çayı 1 TL’ye içmek büyük bir avantaj 🙂

Yemekhane Ve 1,5 TL İle Boğaz Manzaralı Kahvaltı
Yemekler oldukça güzel ancak kuyruk bazen fazla olabiliyor. Yemekhane açılır açılmaz (öğlen 11:45 akşam 16:45) giderseniz hiç beklemeden yemeğinizi alabilirsiniz. Özellikle salata barında çeşit çeşit salata, meze ve turşu oluyor ve bunlardan istediğiniz kadar alabiliyorsunuz. Çorba, 1 çeşit ana yemek, pilav, makarna veya börek, meyve veya tatlı ve sınırsız salatadan oluşan yemek sadece 2 TL. Üstelik veganlar için özel yemek çıkıyor. Bu çoğu üniversitede bulamayacağınız bir seçenek. Boğaza nazır kahvaltı ise 1.5 TL, kahvaltı edilen yemekhane öyle güzel ki zeytininizin çekirdeğini boğaza atabilirsiniz 🙂


Kahvaltı edilen yemekhane

Kantin
Yemekhanede sıra var kantine mi gitsek? Demek için ise biraz zengin olmanız gerekebilir. Maalesef kantindeki yiyecekler yeterince hesaplı değil. Arada sırada protestolar oluyor zamanla düşeceğini tahmin ediyorum.


ön kantin

Kütüphane
Kütüphanesi (Suna Kıraç) tek kelime ile MÜKEMMEL. Sadece kütüphane için bile tercih edilesi bir okul olduğuna inanıyorum. Sessiz, aydınlık, etrafta sarmaşıklar ve sevimli bitkiler var, kaynakların bolluğundan ise bahsetmek bile gereksiz. Rafların arasında saatler geçirebilirsiniz.


Kütüphane

Fransızca

Fransızca’dan korkmayın. Zira hazırlık hocaları ve dil öğretme sistemleri gerçekten muazzam. İlkokul-ortaokul-lise boyunca İngilizce öğrenmeye çalışıp öğrenemeyen nice insan burada Fransızca’yı 1 senede öğreniyor. Üstelik GERÇEKTEN öğreniyor. Konuşarak, yazarak, okuyarak…

Ayrıca okul Fransa’da dil eğitimi almanız konusunda da size destek oluyor. Okulun büyük bir bölümü hazırlık senesini bitirip yaz tatilini Fransa’da bir dil okulunda veya Chantier’de(Workcapm) geçiriyor. Chantier, Work and Travel benzeri bir sistem. Ayrıca ortalama 20 kişilik hazırlık sınıfınızın 1.si olursanız okul size dil okuluna gitmeniz için 500 Euro burs veriyor. Bu da oldukça iyi bir rakam. Ayrıca hazırlık sınıflarında 15-20 kişi olduğunu düşünürsek şansınız epey yüksek.

CAA(Kendi Kendine Öğrenme Merkezi)
Kütüphanenin dışında bir de CAA adı verilen bir Fransızca öğrenme merkezi var. Hazırlık sınıfları için hazırlanmış özel bir kütüphane olarak düşünebilirsiniz. Burada Fransızca öğrenmeniz için gerekli olan binlerce kaynak bulabilirsiniz. Gramer kitapları, okuma kitapları, Fransızca romanlar, dergiler, sözlükler, televizyon ve yanında Fransızca filmler, dinleme egzersizi yapabilmeniz için CD’ler ve bilgisayarlar, konuşma pratiği yapabilmeniz için Parler yani konuşma odası, ve yardım alabilmeniz için Fransızca bilen görevli öğretmen ve öğrenciler… Fazla söze gerek var mı?

Espace Francophone
Kütüphane ve CAA’ya ek olarak ise Espace Francophone adında bir Fransızca konuşma odası bulunuyor. Burada Fransızca romanlar, oturup muhabbet edebilmeniz için oldukça rahat koltuklar, büyük bir masa ve Fransızca oyunlar bulabilirsiniz. Fransızca konuşarak pratik yapmak isteyenler burada toplanıyor. Erasmus ile gelen Fransız öğrenciler ve Fransızca öğrenmeye çalışan Türk öğrenciler burada bir araya geliyor.


Erasmus Kolaylığı

Erasmus demişken bu konudan da biraz bahsedelim. Galatasaray’ın belki de en büyük avantajlarından biri, dileyen herkesin Erasmus’a gidebilmesi. Öyle her sınıftan 1 kişi, veya 2 kişi gibi bir kontenjan yok. Okulun yarısı hatta belki daha fazlası Erasmus’a gidiyor. Tabii dilediğiniz şehir ve okula gidebilmeniz için not ortalamanızın iyi olması gerekiyor.

Okulun Yarısı Yabancı
Erasmus ile farklı ülkelerden okula gelen kişi sayısı da bir hayli fazla. Elinizi sallasanız bir erasmusluya çarpıyorsunuz. Türkçe bir soru sorduğunuzda bomboş bakan gözlerle karşılaşabiliyorsunuz. Dolayısıyla yabancı arkadaşlar edinerek çevrenizi genişletebilir, dilinizi geliştirebilirsiniz. Kısaca okulda dil öğrenmeniz zaten zorunlu eğer bilmezseniz okulda yabancı gibi olursunuz kimseye bir şey anlatamazsınız

Sınıflar
Okulda amfi diye bir şey pek yok, 1-2 tane küçük amficik var yalnızca. Bunlara da dersiniz düşerse, ne ala. Diğerleri normal sınıf. Zaten sınıfta 20-30 kişi oluyor. Amfiyi ne yapacaksınız, değil mi?


Ön kantinin manzarası; Ortaköy camii ve köprü

Tüm Öğrencilerin Cebinde Tomarla Para Mı Var?
Herkesin zengin olduğuna dair gerçek dışı bir söylenti var. Okulun en fakiri okula taksiyle gidiyormuş diyenleri bile duydum. Elbette bu gerçek değil. Galatasaray bir devlet üniversitesi. Ancak okulun yarısı YGS-LYS ile bu okulu kazanırken diğer yarısı ise Fransız Liseleri’nden iç geçiş sınavına girerek bu okula girmeye hak kazanıyor. Fransız liseleri oldukça pahalı ve prestijli özel liseler olduğu için haliyle okulun yarısı normalin üzerinde bir maddi duruma sahip. Ancak YGS-LYS ile okula girenler elbette böyle değil. Zengin, fakir çeşit çeşit öğrenci mevcut.

Otopark Problemi

Okulun otoparkı yok. Haliyle okula arabayla gelmek biraz zor olabiliyor. Oraya buraya park edip yürümeniz, veya yeniden otobüse binmeniz gerekiyor.

Fransızca Bilmesem Ne Yaparım
Derslerin Fransızca olması ve öğretim görevlilerinin büyük bölümünün Fransız olması da gözünüzü korkutmasın. Zira oldukça anlaşılır olması için ellerinden geleni yaptıklarına emin olabilirsiniz. Türkçe bilenler çoğu zaman Türkçe birkaç cümle ile dersi desteklemeye çalışırlar.

Mühendislik Zor Mu
Bölümlerin zorluk kolaylığı hakkında merakınızı gidermek gerekirse Mühendislik okuyan arkadaşlarımıza şimdiden çok geçmiş olsun 🙂 Siz yazıyı okumayı burada bırakın gidin ders çalışın o okul nasıl bitecek? 😀 İşletme okuyanlara iyi eğlenceler, diğer bölümlerin ortalama zorlukta olduğunu söyleyebilirim ancak uluslarası ilişkiler ve siyaset ortalamadan biraz fazla zor. Özellikle okumanız gereken çok fazla şey olacağı için bir günün 24 değil 48 saat olmasını dileyebilirsiniz.

Çifte Diploma
Bazı bölümlerin Sorbonne Üniversitesi ile çift diploma programı var. Bu da yine muntazam özelliklerinden biri.


Sorbonne Üniversitesi-Paris

Kulüpler Ve Sosyallik
Çeşit çeşit kulüp var sosyalleşmek isteyenler gidip katılabilirler. Yalnızca sizin ilginizi çeken etkinliklere de katılabilirsiniz.
Okul oldukça küçük ve çok az kişi var. Yani eğer sosyal biriyseniz birkaç hafta içinde bütün okulu tanıyan biri haline gelebilirsiniz. Bu da gerçekten çok avantajlı çünkü mezun olup herkes bir yerlerde işe başladığında veya kendi işlerini kurduklarında, sizin Türkiye’nin en prestijli okullarından olan Galatasaray Üniversitesi’nden mezun olmuş, çok donanımlı ve kültürlü yüzlerce arkadaşınız olmuş olacak. Çoğu iyi yerlere gelecek ve iş hayatınızda onlarla etkileşim halinde olmaya devam edeceksiniz.

Mescit Var Mı?

Okulda mescit var, açılalı 2-3 sene oldu.

Sosyal Aktivite
Kampüs oldukça küçük. Hatta kampüs demeye bin şahit ister… Spor faaliyetleri için alan yok. 1 langırt ve 1 tenis masasını saymazsak 🙂 Ancak bir Müzik Evi var ve burada güzel şeyler yapıldığını tahmin ediyorum.

Kediler
Bolca kedi ve martı görmeye de kendinizi hazırlayın. Ön kantinde martılar, arka kantinde ise kediler tostunuzu elinizden kapabilir. Kediler bir makro iktisat dersinde yan koltuğunuzda beliriverebilir. Dersi beraber dinler, kültürlü kedi esprileri yaparsınız. Her taraf kedi maması ile dolu olduğu halde sizin çayınıza kahvenize çikolatanıza göz dikecekler 🙂

Hocalar
İktisadi idari bilimler hocalarının hepsi birbirinden sevimli, donanımlı. Hele yaşı belirli bir noktaya erişmiş olan hocalarınızın ne kadar çok şey bildikleri karşısında ezilecek, ezilecek ve kendinizi uzayda bir hiç olarak hissedeceksiniz

Galatasarayda okumak:Candan Erçetin Ve İlber Ortaylı
Bknz asansörde Candan Erçetin ile karşılaşmak ve bunun oldukça normal addetmek. Zira hukuk okuyorsanız dersinize de girecek.
İlber Ortaylı gerçeğinden bahsetmiyorum, yeterince yazılıp çiziliyor zaten 🙂

Fotokopici Abiler

“Kardeşim ne aldın 3 TL ver yeter” 😀 durmadan fotokopi çekip ışıktan gözleri yorulan bu sempatik abilerimizin iki kelimelerinden biri kardeşimdir. Onlarda okulun güzelliklerinden.

Son olarak, hazırlık sınıfına hiçbir şey bilmeden başlamak istemiyorum. Okul başlamadan Fransızca’ya ufak bir giriş yapmak istiyorum diyorsanız ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız sağ tarafta yer alan “KATEGORİLER” bölümünden Fransızca kategorisini seçerek Fransızca Öğreniyorum serisini takip edebilirsiniz. Yeni üniversitenizde bol şans!Share