Regl Döneminde Çekilen Sancılara Son!

Regl dönemi ağrılarına çözüm önerileri
Bu yazıyı en iyi anlayacak olan kuşkusuz ki kızlardır. Regl döneminde sancıyı zirvede yaşıyor ve o an aklınızdan geçen ilk şeyin ölmek olduğunu tahmin ediyorum,tabi ki hepinizi bu yazıyı okumaya davet ediyorum. Adet döngüsü genç kızlarda düzenli ve düzensiz olarak ikiye ayrılır. Bu belirsizlik ise birçok kadınsal hastalığın oluşmasına davetiye çıkartır. Özel günlerimizin daha az ağrılı geçmesi için size iki başlık oluşturacağım ve bu iki başlık altında, size yapmanız ve yapmamanız gereken şeylerden bahsedeceğim. Haydi başlayalım 🙂

Sancılı günlerin vazgeçilmez ve ayrılmaz bir bütünü haline gelen sıcak su torbası, ağrı kesici, kalın çoraplar ve bunun gibi daha bir sürü kurtarıcılarımız var. Fakat sonucunu hiç düşünmeden kullandığımız bu şeyler bizde kötü etkiler de bırakmıyor değil. Öncelikle, yanlış kullanma kurbanı olan sıcak su torbasından başlayalım.

Şu an kızlara sıcak su torbasını nasıl kulanıyorsunuz ? Diye bir soru yöneltilse ilk cevap şüphesiz karnıma ve belime koyuyorum olacaktır. Bunun nesi yanlış gayet ağrıyı kesiyor, rahatlatıyor diyebilirsiniz. Bu cevabınız yadsınamaz bir gerçek ama atladığınız noktalarda mevcut bunu gözardı etmeyin lütfen ! Sıcak su torbasını bilinçsiz şekilde kullanıp vücudunda kalıcı yanık izlerine sebebiyet verenler, son zamanlarda oldukça artmaktadır. Sıcak su torbasını en ufak ağrıda kullananlar da var ki karın ağrısı sadece adet dönemlerinde olmuyor. Apandist ağrısında kullanarak, sıcaklığın etkisiyle damarların genişlemesine ve apandistin patlamasına yol açabilirsiniz. Sıcak su torbasının en doğru kullanım şekli, bastırmadan ayaklarınızın altında tutmanızdır. Bu hem daha güvenli hem de daha etkili bir yöntemdir. (Sıcak su torbası direkt karın bölgesine uygulandığında, iltihap oluşumuna da sebebiyet verebilir.)

Gelelim hiçbir şekilde doktor gözetimi olmadan kullanılan ağrı kesicilere ! Arkadaşlar evet ağrının, acının biraz olsun dinmesi için hepimiz ağrı kesicilere başvuruyoruz. Genç kızların sıkça tercih ettiği 4-5 ağrı kesici vardır. (arveles, buscopan, dolorex, majezik vb) ağrı kesici kullanımını, birçok doktor kesinlikle tavsiye etmiyor neden mi ? Çünkü vücut ağrı kesiciye bağımlı oluyor ve bir süre sonra ağrı kesicilerde bu ağrıya direnç gösteremiyor. Vücutta ki kirli kanın atılmasına engel olduğunuz için, birçok hastalığa kapınızı açıyorsunuz ve farkında olmadan yumurtalıkları tembelliğe alıştırıp, doğurganlık şansınızı aza indiriyorsunuz.

Ağrı kesicilerle bu ağrıyı durdurmak yerine, bitki çaylarını denemeye ne dersiniz ? Ayaklar sıcacık tutulacak ve elde sizin rahatlamanıza yardımcı olacak bir bitki çayı ! (Erkekler şuan madem bu kadar kolay neden böyle yaygara yapıyorsunuz diyecek olabillirsiniz fakat bu anlatıldığı kadar kolay olmayabiliyor bazen. ) Kolay olmadığı zamanlarda ise en güzel çözüm, ağır bir etkisi olmayan serumlardan taktırıp huzurla uykuya dalmak olabilir. Rahatlatan ve sizi dinlendirecek şeylerden bir taneside açık havada hafif tempoda 25-30 dakika yürümek olacaktır. Bana güvenin bu çözümlerin en harika olanı bir defa denemekten zarar çıkmaz 🙂

Kullandığım ve tavsiye edeceğim bu 2 tane bitki çayını denemenizi öneririm. (Alerjik bir durumunuz yoksa kullanabilirsiniz.)

– Safran Çayı

– Civanperçemi Çayı

Şimdiden sağlıklı ve ağrısız bir dönem geçirmenizi umuyorum 🙂Share