Bölüm Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Önemli Kriter

Bölüm seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Yepyeni bir yazı dizisi ile karşınızdayız. Bu yazı dizimizde bölüm seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini, popüler mesleklerin avantajlarını ve bu mesleklerin piyasadaki durumlarını sizlere aktarmaya çalışacağız.

Her yıl milyonlarca genç sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih yapmaya başlıyor. Fakat yeterli bilgiye sahip olmayıp düzgün tercih yapamayanlar; heyecanla gittikleri üniversitelerde hayal kırıklığına uğrayabiliyor. Sadece bölüm seçmek yeteli değil seçilen bölümü doğru üniversitede okumakta büyük önem taşır.
Çünkü bir bölüm seçilirken birçok faktörü göz önünde bulundurmamız gerekir.

Peki, Nedir bu faktörler;1)Bölümün iş hayatındaki yeri:
Gittiğimiz bölümün piyasadaki değeri nedir. Mezun olduğunuzda ne tür iş olanakları bulacaksınız? Hayalinizdeki iş bölümün vaat ettiği iş mi? Tüm bunları bölüme girmeden evvel bilmeniz gerekir ki bölüme geçince pişman olmak yerine mutlu olabilin ve severek bitirin.

2)Yabancı Dil İmkanı:
Gittiğiniz bölümde İngilizce öğrenme veya İngilizce biliyorsanız onu kullanma olanağınız nedir? Bunun yanında ikinci bir yabancı dil öğrenebilir misiniz? Bu soruların cevabı geleceğiniz için çok önemli. Eğer bunların cevabı hayır ise bölüme gitmek için biraz daha düşünün derim.

3)Bölümün Bulunduğu Üniversitenin Eğitim Olanakları:
Bazı üniversitelerin bazı bölümleri çok talep görmesine ve yüksek puanla öğrenci almasına rağmen; uygun laboratuvarlara, teknolojik altyapıya ve alanında uzman akademik kadroya sahip olmamasından dolayı öğrencileri hayal kırıklığına uğratabilmektedir. Bundan dolayı gideceğiniz bölümün bulunduğu üniversitenin bu alandaki imkânlarına bakmanız çok önemlidir. Örneğin Mühendislikleri teknik üniversitelerde okumak daha faydalıdır çünkü geniş laboratuvar imkânları dersleri uygulamalı olarak öğrenme imkânı sağlar.

4)Bölümün Bulunduğu Üniversitenin İş Dünyasıyla İlişkisi
Birçok üniversite ikinci sınıftan itibaren öğrencilerini iş dünyasında ki bazı firmalara stajyer olarak göndermekte ve öğrenci mezun olana kadar onu mesleğinde uzman hale getirmeye çalışmaktadır. Bu stratejiyi edinen üniversitelerin öğrencileri iş hayatına bir adım önde girebilmektedirler. Örneğin ITU’ nün maslak kampüsünde bulunan “Teknokent” sayesinde öğrencileri geniş staj imkânları bulabilmektedir.

5)Bölümün Bulunduğu Üniversitenin Sosyal Olanakları
Bazı üniversiteler; öğrencilerine sağladıkları imkânlar (Yurt, burs gibi) sayesinde öğrencilerinin eğitimleri dışındaki şeylere kafa yormalarını engelleyerek; mesleklerine odaklanmalarını sağlamaktadırlar.

6)Bölümün Bulunduğu Üniversitenin Konumu:
Üniversitenin bulunduğu konumun iyi olması üniversiteye olan talebi arttırır. Örneğin Marmara Bölgesi özellikle İstanbul’da ki üniversiteler büyük talep görür. Bunun sebebi geniş staj, eğitim, kültür ve iş olanaklarının olabilmesidir. Bu sayede öğrenci kendisini sürekli geliştirir ve çok iş bulma olanağı diğer yerlere göre daha yüksek olur.

Evet, tüm bunlar dikkate alınarak en uygun üniversite ve en uygun bölüm seçimi yapılmalıdır. Emekleriniz ve geleceğiniz için istemediğiniz bölüme asla gitmeyin. Bu karar çevrenizdekilerin değil sizin kararınız olsun çünkü en çok sevdiğiniz şeyi en iyi siz bilirsiniz. Size verilen tavsiyeleri tabi ki tamamen yok saymayın değerlendirin ama son karar sizin olsun.Bir sonraki yazımızda popüler meslekleri ve üniversitelere göre analizlerini yapıyor olacağız. İlk olarak Bilgisayar Mühendisliğini inceleyeceğiz. Beklemede kalın…

Share