KANSERDEN KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR?

Kanserden Nasıl Korunabiliriz?

Kanser nedir?

Vücutta bulunan bir organdaki veya dokudaki hücrelerin düzensiz biçimde bölünmesiyle oluşan urlara denir. Tedavi edilmediği takdirde ölümcül sonuçları olabilir. Dünyada en sık ölüm nedenlerinden olan kanser, kalp hastalıklarından sonra ikinci sırayı tutuyor. Kanseri erken fark etmek oldukça önemlidir.

Kanserin belirtileri erken teşhis için oldukça önemlidir. Kanserin birtakım belirtileri vardır. Hızlı kilo kaybı, vücudun genelinde keskin ağrılar, kanamalar, halsizlik yorgunluk hissiyatı, ciltte iyileşmeyen yaralar, ağızdaki yaralar, vücuttaki şişlik, burada en belirgin olan ise kadınlardaki meme kanseridir. Göğüste oluşan kitleyi kadınların fark etmesi, erken teşhisi kolaylaştıran en önemli belirtidir.Kanserden Korunmanın Yolları ;

*Sağlıklı ve düzgün gıdalarla beslenmek.
Şuan dünyada ve ülkemizde en yaygın yiyecek türü olan fastfoodlar, sağlığımızı önemli derecede olumsuz etkiliyor. Fakat tadı lezzetli ve insanları cezbediyor oluşu, sağlıksız beslenmeye yol açıyor. Çocukların severek tükettiği abur cuburlar, asitli içecekler, gıda boylarıyla üretilen besin kaynakları hepsi sağlığa olumsuzluk katıyor. Korunmanın yollarından biride sağlıklı ve düzenli beslenmek meyve, sebze, et ürünleri yemekten ve bol su tüketmekten asla kaçınmayın. Bol şeker ve tuzdan da uzak durmayı ihmal etmeyin.

*Sigara !
Şu bahsettiğimiz, yemek sonrası içilen bir keyif sigarası. Sağlık bakanlığının son verilerine göre ülkemizde sigara içme oranı 17 milyona ulaşmıştır. Akciğer kanserinin bir numaralı yardımcısı olan tütün mamülerinden uzak durmalısınız. Ömrünüzü kısaltan bu ürünün sizi yenmesine izin vermeyin. İleride ki yaşantınızda keşke dememek için, devlet desteğiyle sigara bırakma birimlerinden yardım alarak sigarayı bırakmalısınız.


*Spor yapmak.
Vücudumuzun rahatlaması, gereksiz kilo alımından uzak durmak için en önemli şey doğru beslenmek ve spor. Günde en az 40 dakika imkanınız varsa koşu veya yürüyüş yapmalısınız. Bu vücudunuza olduğundan da faydalı olacak ve size dinginlik verecektir.

*Alkol !
Kuzenimin düğününde 5 duble kendi düğünümde on duble. Şurada bir kasa burada on kasa. Ben ne yaptığımı biliyorum. Hayır bilmiyorsun ! Alkolün vücuda verdiği uyuşukluk hissi ile sen ne yaptığını bilmiyorsun karaciğerine, midene, vücuduna verdiğin zararı bilmiyorsun. Alkolde sigara kadar hızlı şekilde organlarınıza zarar vermektedir.

*Radyasyon ve zararlı güneş ışınlarından korunmanız gerekmektedir.
Güneş ışınlarının zararlı olduğu saatlerde dışarı çıkmamanız cildiniz için oldukça önemlidir. Bu saatler 11:00 ile 16:00 arasıdır fakat öğle saatleri çok daha tehlikelidir. Bu saatlerde güneş ışınlarından korunmak için koruyucu güneş kremlerinden kullanmalısınız.

Kansersiz yaşam olması için sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Kanser tarama programlarını takip ederek taramanızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Stresten uzak huzurlu olmanın yollarını arayın. Mümkün olmayan hiçbir şey yoktur, sizden kıymetli hiçbir şey olmadığı gibi 😊


Kanser çeşitleri;

Over kanseri, Mide kanseri, Prostat kanseri, Rahim ağzı kanseri, Kalın bağırsak kanseri, İnce bağırsak kanseri, Multipi miyelom, Anüs kanseri, Anal Kanal kanseri, Meme kanseri, Baş ve boyun kanserleri, Melanoma, Kan Kanseri, Cilt kanseri, Safra kesesi kanseri, Böbrek kanseri, Akciğer kanseri, Safra yolu kanseri, Rahim Kanseri, Baş ve boyun kanseri, Karaciğer Kanseri, Özefagus kanseri

Share