SAÇ DÖKÜLMESİNİ NASIL ÖNLERİZ ?

Saç dökülmesine çözüm

Kadın ve erkeklerde saç dökülmesi problemi sıkça gözlemlenir. Erkeklerde başın ön kısmı, kadınlarda ise genelde ön kısımlar dökülür. Genetik saç dökülme tipleri vardır, bunlar kadın tipi ve erkek tipi dökülme olarak adlandırılır. Örneğin erkek tipi dökülme kadınlarda da görülebilir. Kadınlarda oluşan dökülme tipi, erkeklere göre daha hafiftir. Erkeklerde oluşan dökülme kadınlara göre daha sık ve geniştir. Saç dökülme genelde erkeklerin problemi gibi gözükse de, kadınlarda da sık rastlanan bir durumdur.

Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır bunlardan bazıları şunlardır;

1) Kimyasal içeren saç ürünleri: Genelde kadınların kullandığı saç boyaları, saç uzatma kürleri, saçları açmak için kullanılan zehirli kimyasal içeren açıcılar bunlar saç dökülmesine etken olan maddelerdir. Bunlar yerine saçınızı papatya suyu ile açabilir, doğal, bitkisel saç boylarını tercih edebilirsiniz. Kendi boyanızı kendiniz de yapabilirsiniz. Ceviz yaprağını suda kaynatarak saçınıza sürebilir veya kına kullanabilirsiniz.

2) Hamilelik dönemi: Bu dönemde kadınların saçları ilk etapta gürleşir, fakat doğum sonrası oldukça fazla saç dökülmeleri başlayabilir bakım serumlarıyla bu dökülmeyi durdurmanız mümkün.


3) Banyo esnasında saçı fazla sıcak suyla yıkamak:
Sıcak suyla yıkanan saçların kökleri sıcaktan yumuşayacaktır ve taranırken oldukça fazla saç kaybına neden olacaktır. Ilık suyla yıkanan saçlarda bu tip sorunlar oluşmaz. Saçınızı yıkarken sertliği almak için duş sonrası elidorun saç kremlerini tercih edebilirsiniz.

4) Saç şekillendiriciler: Bayanların sıklıkla tercih ettiği yöntemler vardır. Saçlarını kıvırcık yapmak için maşa düzleştirmek için fön, düzleştirici gibi ısısı oldukça yüksek, saç aletleri kullanırlar.

5) Yoğun stres: Bu genelde erkeklerde görülen bir durumdur. Yaşadığı çevre, çalışma ortamı gibi etkenler stresi oluşturur buda saç dökülmesinin başında gelen sorunlardandır.

Aslında kadınlar için bir çok neden vardır erkekler için ise tek ve etkili bir neden 🙂

Tıbbi çözüm olarak doktorlar, genellikle minoxil önerisinde bulunur fakat bir doktor desteği almadan kesinlikle kullanmayın.

DÖKÜLMEYİ DURDURMAK İÇİN:

* Sarımsak saç dökülmesini durdurmak için sıkça tercih edilir. Sarımsağı rendeleyerek iyice ezin ve saçınızın dökülen kısmına bastırarak sürün iyi gelecektir. Deriniz hassas ise sakın denemeyin.

Saç gürleşmesi için iki önerim var.

1.Öneri
1 yumurta sarısı
1 kaşık hindistan cevizi yağı
1 tane evigen ampül
Hepsini karıştırarak saçınızın diplerini uygulayın 25-30 dakika kadar bekletin ardından ılık suyla durulayın. Bir süre kadar saçlarınıza ısı işlemi uygulamamanızı tavsiye ediyorum.

2.Öneri
2 kaşık mayonez
1 yumurta
2 kaşık argan yağı
Bu üç malzemeyi karıştırıp saçınıza uygulayıp 1 saat kadar bekletirseniz saç dipleriniz yumuşar kökler beslenir.

Saç dökülmesini önleyen birçok şampuan, şuan piyasalarda mevcut fakat kullanarak deneyimlediğim ve memnun kaldığım, iki şampuan var.
* Tresan ısırgan otu şampuan
* Hask keratin şampuanları (serumlarıda mevcut kullanabilirsiniz)

Saçlarınızı ısı kullanmadan da şekillendirmeniz mümkün bunları da diğer yazımda(SAÇLARIMIZI ISI KULLANMADAN NASIL ŞEKİLLENDİREBİLİRİZ ?) sizlere anlatacağım beklemede kalın:)

Share