YÜZDEKİ SİYAH NOKTALARDAN KURTULMANIN YOLLARI

Siyah noktalardan nasıl kurtulabilirim

Siyah nokta çağımızın kabusu, genç yaşlı demeden herkeste fazlaca mevcut olan bu siyah noktalar, nasıl oluşur ona bir bakalım.

Siyah nokta çıkması esasen bir hastalık değildir cildin fazla yağ üretmesinden, fazla kuru olmasından, güzel ve doğru temizlenmemesinden, hava kirliliğinden ve bunun gibi sebeplerden oluşur ve ciltteki gözenekleri tıkar. Siyah olmasının nedeni hava ile birleşince oksitlenmeye sebebiyet verir buda onun rengini siyah olmasını sağlar. Genelde burun üzerinde oluşan siyah noktalar, yanak ve alın bölgelerinde de sıklıkla görülür. Kötü bir görüntüye sebebiyet veren siyah noktalar bir süreden sonra sağlık açısından da sıkıntı yaratmaya başlarlar.

Siyah noktalar temizlenmediğinde, sivilce oluşumuna sebebiyet verir, sivilcelerde daha sonra ciltte leke oluşumuna yol açar.

Siyah noktaları önlemek için günlük dikkat etmeniz gerekenleri maddeler halinde açıklayacağım:

1 Gece uyumadan önce, cilt tipinize uygun olan makyaj temizleme suyu ile nazikçe makyajınızı temizleyin, ardından size uygun yüz temizleme köpüğüyle yüzünüzü makyaj kalıntılardan arındırın. Daha sonra peeling etkili jeller ile yüzünüze maske yapın bekleme süresi kadar bekletin ve güzel bir şekilde nemlendirin. (Tavsiyem himalayanın walnut scrub ceviz özlü peelingi ).

2 Gün içerisinde dışarı çıkacağınız saatlerde yüzünüze güneş kremi sürün. Güneş ışığı ciltte siyah nokta oluşumuna sebebiyet verir.

3 Haftada 2 defa siyah nokta önleyici burun bantlarından kullanabilirsiniz.

4 2 haftada bir kaynar suyun buharında yüzünüzü 5 dakika kadar tutarsanız, yüzünüz yumuşayacaktır. Yumuşamadan sonra bir enjeksiyonla siyah noktaları çekebilirsiniz.

5 Sinoz, yüz bakım maskesinin de iyi olduğu söyleniyor. Fakat yüzde kullanılan siyah maskeyi kesinlikle tavsiye etmiyorum.


MASKE OLARAK İSE ;

1 kase yoğurt
1 adet limon
Bir kase yoğurdu ve bir adet limonu iyice karıştırarak yüzünüze sürün 10 dakika kadar bekletin ve ılık suyla yıkayın, ardından güzelce nemlendirin.
veya;
2 yemek kaşığı kili suda ıslatarak macun kıvamına getirin ardından yüzünüze sürün, kuruyana kadar bekletin ve yıkayın.

Genelde siyah noktalarda maskeler pek işe yaramaz, doğru cilt temizliği en güzel maskedir. Cildinizi günü gününe temizlemeyi ihmal etmeyin 🙂

Share