NASIL FOTOJENİK OLUNUR?

Nasıl Fotojenik Olunur

Çektirdiğiniz her fotoğraftan sonra çok kötü çıktığınızı düşünüp huzursuz mu oluyorsunuz? İnsanlar manken gibi çıkarken siz fotoğraflarda sırıtıyor musunuz? En şık olduğunuz bir günde bile halen çektiğiniz fotoğraf istediğiniz gibi değil mi?

Tüm bunlara cevabınız evet ise üzülmeyin çünkü bugüne kadar modellik eğitimi almadınız, poz verme yöntemlerini öğrendikten sonra siz de tüm fotoğraflarda güzel çıkacaksınız.

Yukarıda bahsettiğimiz o tüm fotoğraflarda güzel çıkan insanlar; sizden çok yakışıklı veya çok güzel olduklarından dolayı güzel çıkmıyorlar sadece nasıl poz verilmesi gerektiğini sizden çok daha iyi bildiklerinden çok daha başarılı fotoğraflar çektirebiliyorlar.

Gerçek öyle mi? Doğru mu söylüyorsun? Dediğinizi duyar gibiyim. Evet, aynen öyle nice güzeller güzeli insanlar fotoğraflarda çok kötü çıkıyor sebebi fotojenik olmayı bilmediklerinden. Hem merak etmeyin bu sözler yerine kendi fotoğrafınız en büyük kanıtınız olacak.

Peki, fotojenik olmak için neler yapmalıyız? Yapılması gerekenlere sırasıyla bir göz atalım;

Duruşunuzu ayarlayın: Omuzlarınız dik, karın içeri çekilmiş ve kollar rahat pozisyonda olmalıdır. (oturuyorsanız eller bacakların üzerinde, ayaktaysanız herhangi bir şeyle meşgul halde olmalı mümkünse iki elde aynı hareketi yapmalı )

Fotojenik Olmak Dik Duruş Pozisyonu
Fotojenik Olmak Dik Duruş Pozisyonu

Kafanın duruşunu ayarlayın: Başınızı kameraya doğru hafif eğilmelisiniz ki gözleriniz ön planda olsun. Tabi bu esnada karşıya bakmalısınız.

Kameraya bakışınızı ayarlayın: Gözleriniz direkt kameraya bakılmamalı lensin orta noktası yerine biraz daha üst tarafına bakmalısınız çünkü oraya odaklanmadığınız zaman daha doğal bir poz vermiş olursunuz.

Arkaplan: Fotoğraf çektirirken arka planınız çok sade ve açık renk olmalı ki siz ön planda kalın

Fotojenik Olmak Rahat Olun
Fotojenik Olmak Rahat Olun

Beden açısını ayarlayın: Tüm yüzünüz kameraya dönmemeli çok az(3o) bir açıyla yan şekilde durmalısınız.

En iyi gülümsemenizi yapın: Gülümsemek fotoğraf çekmede en önemli etken ama unutmayın eğer doğru gülümsemenizi bulamazsanız kötü çıkma olasılığınız çok yüksek. Çok fazla gülmemek en iyisi ama hiç gülmemekte olmaz hafif tebessüm etmeniz lazım aynanın karşısına geçin ve kendi doğru gülüşünüzü defalarca test ederek bulun.
Gözler: Eğer gözleriniz kapalı çıkıyorsa fotoğraf çekme anında gözlerinizi hafif kısarak kapanmasına engel olun.

Rahat olun: Fiziksel olarak hazırsınız artık ama psikolojik olarakta hazır olmanız gerekmektedir. Bunun için kafanız çok rahat olmalı kasılmamanız gereklidir ne kadar doğal olursanız o kadar iyi poz verirsiniz. O an sadece sizi mutlu edecek şeyler düşünün ve fotoğraf çektirdiğinizi tamamen aklınızdan çıkarın.

Adım adım izlemeniz gerekenleri biliyorsunuz artık bunlar için tabi ki biraz prova yapmanız gerekmekte. Kamerayı ve bir de sizi sıkılmadan çekecek bir kişiyi alın ve yarım saatlik bir çalışmadan sonra en iyi pozunuzu bulun.

Share