EV ARKADAŞI SEÇMEK İÇİN ÖNERİLER

Ev arkadaşı nasıl seçilmeli? Nelere dikkat etmeliyiz

Her genç bireyin aile dışındaki yaşamı merak ettiğini tahmin edebiliriz. Bunun birçok çeşidi var; liseye başlamak, bir üniversite kazanmak veya başka bir şehirde olan iş imkanını değerlendirmek ve şehir değiştirmek. Bunların hepsi aslında yeni bir yaşama adım atmak için yeterli sebeplerdendir. Ama şehir dışında okul kazananların en büyük sorunlarından biri olan konu ise kafa dengi bir ev arkadaşı bulmaktır. Ben ilkokuldan itibaren her kademeyi beraber okuyup, üniversitede evde anlaşamayıp giden arkadaşlar bile tanıdım böyleside zor.. Bu durum can ciğer olmakla alakasız bir durum çünkü işin içine para menfaat çıkar girdikten sonra çoğu insan tanınmaz hale gelebiliyor. Ardından bunun zorluklarını çekmekte size kalıyor biten dostluklara mı üzülesin, yaşanan kötü günlere mi maddi manevi kayıplara mı hepsi birer muamma hepsi için ayrı ayrı üzülüyorsun maalesef biraz acı olabiliyor…

Ev arkadaşı seçmek oldukça zorlu bir süreç bu süreçte dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var bunları kısaca açıklamak gerekirse;

İlk olarak uzun yıllardır tanıdığınız insanlarla aynı evde yaşamak gibi bir planınız olmamalı.

Seçeceğiniz insanı tanıyalı daha 1-2 ay olmalı ki sizin için olan kuralları açıkça yüzüne söyleyebilin.

Evde kullanacağınız her şey ortak olmamalı size ait eşyaları kullanması için kimseyle paylaşmamalısınız ve bunu en başından dile getirmelisiniz.

Evde kalan herkes gibi temizlik ve bulaşık en büyük problemlerin başında gelmektedir bunlara çözüm olarak herkes kendi bulaşıklarını yıkamalı ve ortak olan yeme içmelerde ise sırayla yıkanmalıdır.

Temizliği herkes yapmayı kolay kolay kabul etmez ders çalışmaktan veya sosyal aktivitelerden zaman kalmayabilir bundan dolayı evin temizliğinin haftada bir kere yapılması yeterli olacaktır.Bunu da sırayla yaparak sorun oluşmasını engelleyebilirsiniz.

En önemli olan kısımlardan birisi olan alışverişte ise evin tüm ihtiyaçları alınarak geriye kalan ekstralar veya bizim istediğimiz özel şeyleri kendi paramızla almamız gerekmektedir çünkü işin içine maddi boyut girince insanların çok değiştiğini görmemek mümkün değil.

-Alışverişlerin ortak yapılmaması da bir seçenek olabilir tabi ki herkes kendi alışverişini yaparak üzerine bir sorumluluk almaz eğer ev arkadaşınız aldığınız şeylerden kullanırsa parasının yarısını verebilir fakat bu ne kadar doğru olur tartışılabilir.

Faturalar her ay düzenli olarak gelmektedir ve bu sorumluluğu tek kişinin üstlenmesi hiçte etik değildir bu yüzden kaldığınız süre içerisinde her ay bir kişinin faturaları ödeyip makbuzları da saklaması gerekmektedir.

Yemek yapmak bir öğrenci için oldukça zordur ve akşam yemekleri için belli bir sıra koymak aslında doğru değildir çünkü o gün içerisinde yemek yapılmadığı zaman bu sorun teşkil edebilir bundan dolayıdır ki herkes kendi yemeğini yapmalı yada ortak yeneceği zaman yardımlaşa hazırlanmalıdır.

Diyeceğim o ki üzerinize aldığınız sorumluluk belki de evli bir insanın üzerine aldığı sorumluluktan daha fazla belki eşiniz size ev neden dağınık, bu misafirler ne, neden bulaşığı yıkamadın diye çıkışmaz ama ev arkadaşınız size bunları söyleyebilir. Ama her ikinizin de kuralları varsa ve buna uymak için oturup her şey usulüne göre konuşulduysa ve gereğinden fazla bir samimiyet yoksa bence işler olduğundan daha iyi gidiyor tabi ki bir yılda olsa eve çıkıp sorumluluğu almak gerekmektedir özellikle evlenmeyi haddinden fazla isteyenlere özellikle tavsiyem eve çıkın 🙂

Eve çıkmanın artılarıda eksileride var tabiki bunu acı bir şekilde gözlemlememek için oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir..

Baransel AKKUŞ

Share