DERS ÇALIŞMA ORTAMI NASIL OLMALI? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

Ders Çalışma Ortamını Düzenlemek için yapılması gerekenler

Aslında ders çalışmak çoğu insana bir keyif vermez ve tamamen zorunluluktan ibarettir. Lakin bazı öğrenciler için ise bu durum çok daha başkadır birçok kişinin anlamadığı şekilde ders çalışmaktan haz duyarlar. Ama çalışmayı sevmeyen bir öğrenciyi o masaya oturtmak epey güçlü bir süreçtir. Ders çalıştırmayı kolaylaştırmak için yeme içmeye masa düzenine ders çalışma ortamına ışıklandırmaya vs gibi şeylere dikkat etmek gerekir gelin isterseniz dikkat edilmesi gereken hususlara bir göz gezdirelim :

Ders çalışmayı zevkli hale getirmenin en önemli kısmı dersi çalıştığımız masadır aslında çalışma masamızın sadece bize ait olması gerekmekte ve düzeni tamamen ders çalışmaya müsait olmalıdır. Öğrencilerin birçoğu ders çalışmak için yemek masalarını yatak üstlerini tercih ederler ama dikkat toplamanın en zor olduğu alanlar oralardır. Ders çalışma masamızın üzerinde bizi motive edecek şeyler koyabiliriz örneğin doktor öğretmen mühendis belki bir modacı tasarımcı olmak istiyor olabilirsiniz gördüğünüzde sizi hayallerinize bir adım daha yaklaştıracak şeyleri masanızdan eksik etmeyin büyük bir kağıda hayalinizde ki mesleği ve üniversiteyi yazarak hedefinizi hiç unutmamanızı sağlayabilirsiniz. Ders çalışırken olmazsa olmazlarımızdan Nescafe için güzel ve kahve içmeyi zevkli hale getirebileceğiniz bir kupa edinmeyi de unutmayın 🙂

Not almak için bir deftere ihtiyacınız olacaktır bunun için ayrı bir defteriniz mutlaka olsun ve gördüğünüz önemli şeyleri bu deftere not alın .

Yazı yazarken olmazsa olmazımız kalemler tabiki bunun için bir kırtasiyeyi ziyaret ederek kendimize renkli içimizi açan kalemler alabiliriz önemli yerlerin altını çizmek için fosforlu kalemler de olmazsa olmaz tabi ki bu kalemleri koymak için ekstra bir kalemlik alıp masrafa girmeye de gerek yok üstelik starbucksa gidip kendinize bir filtre kahve ısmarlayarak güzel bir kalemliğe sahip olabilirsiniz bardağınız artık sizin için oldukça güzel bir kalem kutusu olmaya hazır 🙂

Ders çalışırken hepimiz bilgisayar kullanırız ama kendimizi kaptırıp ders çalışma dışında oyun youtube de videolar gibi ders dışına sapmamaya özen göstermeliyiz derse başlamadan telefonumuzu görmeyeceğiniz yerlere koymalısınız çünkü ileride ki yaşantımız için harcadığımız birkaç sene çok daha anlamlı olacaktır yemek yemeyi çok sevdiğimizi tabi ki inkar edemeyiz ama ders çalışma masasında yemeklerden uzak durmalıyız belki güzel bir meyve tabağı bize eşlik edebilir.

Masamızın üzerine loş ışık vermesi için ki tane mum ve birazda olsa sizi rahatlatması için tütsü koyabilirsiniz emin olun bu sizi hiç olmadığınız kadar motive edecektir unutmayın ki masanızın üzeri ne kadar az kalabalık olursa çalışma ortamımızda o kadar ferah olur.

Işıklandırmaya gelecek olursak masanızın üzerine bir masa lambası alırsanız dikkati bir yere toplayacak ve gözünüzü daha az yoracaktır. Fakat bu ışığın beyaz olmasına son derece dikkat edilmelidir çünkü farklı renklerdeki ışıklar gözünüzü yoracak ve uykunuzu getirecektir.

AAAA uyku demişken hepimizin aslii sorunu uyku değil mi ders çalışırken havalandırma son derece önemlidir çünkü temiz hava temiz oksijen demektir ve buda bizim uykumuzu açacaktır. Yeme içme problemi uyku sorununu da beraberinde getirir tabiki bunun için yeme içmemize oldukça dikkat etmeliyiz peki nasıl ?

Öncelikle hepimizin oldukça sevdiği abur cubur ürünleri olan cips bisküvi çekirdek kola vb gibi zararlı tüketim ürünlerinden uzak durmalıyız. Bol vitamin protein kaynağı olan besinlerle aramızı iyi tutmalıyız kii hafızamız daha güçlü olsun. Meyveleri birnevi abur cubur olarak tüketmekten kaçınmayın. Uykumuzu açması için tükettiğimiz kahvelere belki bir süre ara vermeliyiz çünkü içinde bulunan cafein oldukça zararlıdır. Bunun yerinemeyve çaylarını tercih etmemiz sağlığımız açısından çok daha iyi olacaktır.

Oda düzenlenmesinde ise genelde mobilyalarınızı beyaz tercih etmenizde fayda var beyaz görüntü temizliği simgelediği için dağınıklığı örtecektir. Odanızın fazla kalabalık olmamasına oldukça az eşya bulundurmaya da özen göstermelisiniz unutmayın ki sınavı kazandığınızda yaptığınız fedakarlıklar için iyi ki diyeceksiniz 🙂

Herkes gelecek kaygısı taşır çünkü günümüzde iş bulmak oldukça meşakkatli bir hal almaya başladı ve birşeyi fazla bilmek bile sizi birçok kişinin önüne geçirmeye yetiyor. Bu yüzden hedeflediğiniz yoldan hiç şaşmayarak her zaman üzerine bir şeyler katarak yolunuza devam edin üstün başarılar ödüller ve mutluluklarda çıktığınız bu yolda sizinle beraber olacaktır bu yolun sonunda ise iyikiler ve huzur sizi karşılayacaktır.

Kendinize güvenmek bile başarının yarısıdır kendinize her daim güvenmeyi ihmal etmeyin 🙂

Baransel AKKUŞ

Share