WHATSAPP’ IN BİLİNMEYEN YENİLİKLERİ

whatsapp getirdiği yenilikler
Whatsapp Yeniliklere Doymuyor. Whatsapp’ ın Yeni Özellikleri Nelerdir?

Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alındıktan sonra, 1 milyar kullanıcı sayısına yaklaşan Whatsapp tamı tamına yüzde 33 büyüdü. Bugünkü değeri yaklaşık olarak 26 milyar dolar olan, yenilik getirdikçe kullanıcı sayısı ve artan kullanıcı sayısı ile beraber kat ve kat değeri artan Whatsapp’ ın getirdiği yeniliklerin ardı arkası kesilmiyor. Peki, biz bu yeniliklerin ne kadarını biliyoruz beraber göz atalım;

1) Hikâyeler özelliği: Snapchat uygulamasının en önemli özelliği olan fotoğraf, video ve yazı paylaştığınız ve 24 saat sonra kaybolan bu özellik artık Whatsapp uygulamasının içinde de var. Kullanıcılar kendi hikâyelerini oluşturup arkadaş listesinde bulunan kişiler ile paylaşabiliyorlar.

2) Konuşma Şifreleme Özelliği: Kişiler birbiriyle paylaştığı mesajlar, videolar, durum, sesli mesajlar, veri paylaşımı gibi konularda iki kişiye birden uçtan uca şifre koyarak bu bilgilerin Whatsapp dâhil kimseyle paylaşılmasını, okunmasını engellemiş oluyorlar.

3) Whatsapp ile 100 MB’ta kadar olan verileri istediğiniz arkadaşınızla dosyayı sohbete sürükle bırak yöntemiyle paylaşabilirsiniz.

4) Whatsapp ile ses, video paylaşabilir. “Line” veya “Viber” gibi programlarda olduğu gibi arama gerçekleştirip listenizde ki kişilerle sesli iletişim kurabilirsiniz.

5) Eskiden Whatsapp ile tek seferde sadece 10 fotoğraf gönderebiliyorduk ancak yeni gelen bir özellik ile tek seferde 20 fotoğraf birden gönderme olanağımız var.

6) Yeni gelen bir başka özellik ise Whatsapp ile gönderilen videolar yüklenirken izlenebiliyor. Eskiden size gelen bir videonun tamamı inmeden videoyu açamıyordunuz ancak bu yeni özellik ile beraber videonuzun yüklenen kısmını izleyebilirsiniz.

7) Artık çevrimdışı iken gönderdiğiniz mesajlar çevrimiçi olduğunuz anda gönderdiğiniz tarih sırasına uygun olarak gönderilebilecek. Bu güncelleştirme gelmeden önce Whatsapp programı çevrimdışı gönderilen mesajları; doğru bir şekilde yani gönderiliş sırasına göre karşı tarafa iletmediğinden insanların gönderilen mesajları bütünlük içinde okumasını ve anlamlandırmasını güçleştiriyordu bu güncelleme ile beraber bu problem ortadan kalkmış oldu.

8) Whatsapp’ ın gönderdiğiniz mesajın karşı tarafa iletilip iletilmediğini iletildiyse ne zaman iletildiğini veya aynı şekilde mesajın okunup-okunmadığını okunduysa ne zaman okunduğunu görme özelliği sağlar.

Whatsapp hız kemeden büyümeye devam ederken biz de sizin Whatsapp’ ın bilmediğiniz özelliklerini size göstermeye çalıştık.

Share