BATARYAMIN ÖMRÜNÜ NASIL ARTTIRABİLİRİM?

bataryamın ömrünü nasıl arttırabilirim
Bataryamızın Ömrünü Arttırabilir miyiz? Bataryamın Şarjını Nasıl Daha Uzun Süre Kullanılabilirim?

Ülkemizde her 10 kişiden 7 tanesi akıllı telefon kullanıyor. Yine bu 10 kişinin yaklaşık 5 tanesinin kendisine ait kişisel bilgisayarı mevcut. Bugünlerin en önemli problemi ise insanların sahip oldukları bu elektronik cihazlara ait bataryaların şarjının veya ömürlerinin kısa sürede bitmesidir.

Bir yerden bir yere giderken düşündüğümüz ilk şey bataryamızı nasıl şarj edeceğimiz oluyor. Birçoğumuzun işi tamamen bu elektronik cihazlara bağlı bu yüzden bizim için hayati bir öneme sahip bir konudur. Maillerimiz, araştırmalarımız vb. konular için olmazsa olmazımızdır. İnsanlar bu problemin üstesinden gelmek için artık yedek batarya taşıyorlar. Uzun süre enerji sağlayan bataryalar için bir sürü para ödeniyor. Büyük şirketler bu probleme çözüm bulmak için büyük emekler harcıyor.

Şu anda durum bu şekilde bir yandan şarj problemi yaşarken diğer yandan var olan bataryamızı verimli kullanmayı da çok iyi bilmiyoruz. Biz bu yazımızda bataryaları verimli bir şekilde kullanmak ve ömürlerini arttırmak için sizlere birtakım önerilerde bulunacağız.

Batarya nedir?

Batarya, elektronik cihazlarımızın(Bilgisayar, Tablet, Telefon…) elektrik olmadan yani fişe takmadan kullanılması için elektrik enerjisi depolayan cihazlardır.

Peki, bataryayı nasıl kullanılmalıyız? Düzgün kullanarak bataryamızın ömrünü artırabilir miyiz?

Tabi ki bataryamızın ömrünü arttırabiliriz. Bataryamızı aşağıda ki uyarılara uyarak uzun süreli ve performanslı bir şekilde kullanabiliriz.

1) Bataryamızın şarjı tamamen bitmeden şarj uyarısı verdiği andan itibaren şarja takmalıyız. Bataryanın şarjının tamamen bitmesi bataryanın ömrünü azaltır.

2) Batarya uzun süreli şarjda kalmamalı şarjı dolduğu anda fişten çekerek bataryamızın gereksiz yere fişte kalmasını engellemeliyiz. Özellikle gece yatarken bataryayı şarjda bırakmamalıyız çünkü batarya örneğin iki saatte doluyorsa geriye kalan sürede boşuna elektrikte kalmış olur.

3) Diz üstü bilgisayarlarımız fişe takılı haldeyken kesinlikle bataryayı çıkarmayınız. Batarya takılı haldeyken kullanınız. Ama telefonlar için bu durum tam tersine telefonlarınızı şarjda iken kullanmamaya çalışınız.

4) Bataryanızı bir süre dinlendirin. Batarya belirli dönemlerle örneğin haftada bir 2-3 saat telefondan veya bilgisayardan çıkarıp dinlendirmeliyiz.

Bu kurallara uyduğunuz sürece bataryanızdan alabileceğiniz verimi en yüksek oranda almış olursunuz.

Şimdi ise bataryamızın var olan şarjını uzun süreli kullanmak için önerilerde bulunacağız;

1) Bilgisayarınızda veya telefonunuzda var olan ekran koruyucuları pasif duruma getirin.

2) Cihazınızda ki açık olan ve işinize yaramayan tüm programları kapatınız.

3) Eğer interneti kullanmıyorsanız “Wifi” veya telefonunuzda ki “Mobil Veriyi” pasif duruma getiriniz.

4) Bilgisayarı veya telefonu kullanmadığınız durumlarda ekran ışığını en düşük seviyeye getiriniz.

5) Bilgisayarınızda veya telefonunuzda arka planda otomatik çalışan programlarınızı kapatınız.

Yukarıda ki uyarıları dikkate aldığınız takdirde hem bataryanızın ömrünü arttıracak hem de şarjınızı daha uzun süreli kullanabileceksiniz.

Share