HER GÜN BİR KÂSE YOĞURDUN SAĞLIĞIMIZA MUCİZEVİ ETKİLERİ

yoğurt yemenin faydaları nelerdir?
NEDEN YOĞURT YEMELİYİZ? YOĞURT YEMENİN SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI NELERDİR?

Yoğurt hepimiz için kıymetli olan, dolaplarımızda eksik olmayan ama çoğu zaman yemeyi unutup onsuz hayatımıza devam ettiğimiz ürünlerden birisidir. Bilinen yüzlerce faydasının yanında sürekli yeni faydaları ortaya çıkmaya devam eden bir süt ürünüdür. Cildi güzelleştirmeden kanseri önlemeye kadar yüzlerce faydası kanıtlanmıştır.

Peki, hal böyleyken niçin az yoğurt tüketiyoruz? Bol bol yoğurt tüketmek için ne yapmalıyız? Bu yazıyı okuduğunuzda yoğurdun sağlık için ne kadar kıymetli olduğunu anlayacak ve ardından ilk iş olarak bir kâse yoğurt alıp yemek zorunda kalacaksınız.

Şimdi yoğurt yememin sağlığa olan etkilerine beraber göz atalım.

Yoğurt yemenin sağlığa faydaları;

1) Cilt hücrelerinin yenilenmesini ve onarılmasını sağlar. İçerisindeki çinko ve laktik asit sayesinde ölü hücreleri atarak gözenekleri açar ve cilde parlak bir görünüm kazandırır.

2) Bağırsak hastalığı çeken insanların olmazsa olmazı olmalıdır. Hazımsızlığı, kabızlığı, bağırsaklarda şişliği ve gaz oluşumunu büyük oranda giderir.

3) Bağırsak temizleme özelliği sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve çabuk kilo vermemizi sağlar.
4) Nefes kokumuzu giderir.
5) İnsan vücudu sadece B grubu vitaminlerin bazıların ve K vitaminlerini kendisi üretir geriye kalanları dışarıdan alması gerekir. İnsan vücudunun bu vitaminlerden B grubu vitaminleri üretmesi için yoğurt yemesi gerekmektedir. B grubu vitaminler ise insanların bağışıklık sistemini korumasına yardımcı olur yani özellikle kış aylarında soğuklara karşı savaşmak için her gün bir kâse yoğurdu suyla beraber tüketmeliyiz.
Özellikle vejetaryenler için yoğurt B vitamini almak için çok önemlidir.
Çünkü balık ve kırmızı et yemediklerinden bu vitamini üretmeleri için geriye çok az seçenekleri kalıyor.

6) Yoğurt içerdiği laktik asit ile hastalıklara karşı vücudu korur. Yoğurttaki bu laktik asit zararlı bakteri oluşumunu, kanser ve enfeksiyon gibi hastalıkları önler. Ayrıca laktik asitler sayesinde diş etlerini korur ve sağlıklı dişlerimizin olmasını sağlar.

7) Laktik asit vücut yorulduğunda salgılanarak yorgunluk hissi verir. Bu yüzden yoğurdun laktik asit üretme özelliği sayesinde yediğimizde uykumuz gelir.

8) Yoğurt laktik asit sayesinde vücuttaki zararlı bakterileri öldürür. Bundan dolayı bağırsağın içinin sağlıklı olmasını sağlamaya yarar. Bu özelliğinden dolayı bağırsak temizleyicidir. Ayrıca antibiyotikler ile beraber kullanıldığında antibiyotiklerin öldürdüğü faydalı bakterilerin yaşamasını sağlayarak vücudumuzun dirençsiz kalmasını engeller.

Yoğurdun faydalarını okuduktan sonra şimdi kendinize şu soruyu sorun günde ne kadar yoğurt tüketiyorsunuz?
Cevabınız sizi tatmin etti mi? Tükettiğiniz yoğurdun sizin için yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

Hayır. Az yoğurt tüketiyorum arttırmak için ne yapmalıyım;

1) Yaz geldi çattı havalar her geçen gün ısınıyor sıcak havalarda bunaldığımızda gazlı içecekler içip sağlığımızı bozmak yerine şöyle güzel bir ayran yapıp dolabımıza koyarak sürekli içip hem rahatlayabilir hem de yoğurt ihtiyacımızı giderebiliriz.
2) Ayrıca yoğurdumuza kakao veya tatlı bir şeyler karıştırıp tatlı hale getirip kendimizi yoğurt yemeye teşvik edebiliriz.
3) Her yemekte yoğurt yemeyi alışkanlık haline getirebiliriz.

Umarım bu günden itibaren yoğurt yemeyi alışkanlık haline getirirsiniz. Sağlıklı günler.

Share