1 NİSAN ŞAKASI

1 Nisan Şakası Yapılmamalı Mı?
1 Nisan Şakası Yapılmamalı Mı? İlk Şakayı Kim Yaptı?

2017 Yılı Mart ayını geride bıraktık. Nisan ayı yani “1 Nisan” geldi. Her yıl olduğu gibi yine bir sürü şakaya maruz kalabiliriz. Belki de bizim aklımızdan ilginç şakalar geçiyor. Peki, Hiç düşündünüz mü? Niçin her yıl 1 Nisan günü böyle şakaların yapıldığını? Biz düşündük ve sizin için bunun sebeplerini araştırdık. Bulduğumuz bilgiler sizi bir hayli şaşırtacak. Belki de artık 1 Nisan şakası yapmayacaksınız.

Tarihte bu günün neden şaka günü olduğuyla ilgili çok farklı bilgiler yer almakta bazılarını açıklayalım.

Müslümanların bu günde şaka yapmaları uygun değil mi?

15. Yüzyıl Müslümanlar için bir hayli zor geçen yüzyıldır. Haçlı ordusu toplanıp İspanyada ki Endülüs Emevi Devletinin yani oradaki Müslümanların, kalan son kalesini kuşatma altına alır. Fakat kış şartları sert olduğundan dolayı bir türlü başarı sağlayamamış ve her geçen gün kuşatma başarısızlığa ulaşmaya daha çok yaklaşmaktadır. Haçlı komutanı bunu çözmek için bir hile bulmuş ve bunu uygulamaya koymuştur. 31 Mart akşamı Haçlı komutanı Müslümanlara anlaşma önermiş. “Müslümanların(Kuran-ı Kerim) ve Hristiyanların(İncil) kitaplarını eline alarak” bu kitaplar üzerine yemin ederim ki teslim olursanız hepinizi affedeceğim hiç biriniz zarar görmeyecek demiştir.

Başka çaresi kalmayan ve zor durumda kalan Müslümanlar inanmak zorunda kalmış ve teslim olmuşlardır. Ertesi gün geldiğinde kaleyi ele geçiren komutan tüm Müslümanları tutsak etmiştir. Müslümanlar komutanın dün kendilerine verdiği sözü hatırlattığında ise “O sözü dün için vermiştim” diyerek hepsinin ölüm emrini vermiştir. Bu olay Hristiyanlar arasında Şaka Günü olarak yer almış ve bu günde çeşitli şakalar yapılarak bu kültür günümüze kadar ulaşmıştır.

Fakat Bazı Müslümanlar arasında ise bu gün Hile Günü olarak kabul edilmektedir. Ve şaka yapılmasının Endülüs Emevilerine saygısızlık olacağını düşünerek uygun bulmamaktadırlar.

Nisan 1, Takvimin başlangıcının değişmesiyle dalga geçen Fransızlar sayesinde mi Şaka Günü oldu.

Nisan 1 ile ilgili bir başka hikâye ise bir öncekinden çok çok faklı ve tarihçilere göre bu günün şaka olmasının sebebi büyük ihtimalle bu olay. Roma İmparatoru Sezar tarafından yılın başlangıcını 1 Ocak olarak kabul edilmiştir. Fakat Avrupa 16. Yüzyıl’a kadar yeni yılın başlangıcı; baharın dönemiminin başı yani 25 Mart olarak kabul edilmiş ve güne özel kutlamalar yapılırmış.

16. Yüzyılda o dönem ki Fransız Kralı yılın başlangıcı olarak 1 Ocak olarak kabul etmiş ve yeni yılın bugün kutlanmasını istemiştir. Fakat o dönemde özellikle merkeze uzak bölgelerde bu haber duyulmamış ve oralarda baharın başlangıcı halen yeni yılın başı olarak kabul edilmeye devam edilmiş herkes birbirine hediye verip çeşitli kutlamalar yapmaya devam etmiştir. Daha sonraları duymalarına rağmen Kralı protesto etmek amacıyla 1 Nisan da bu geleneklerini sürdürmeye devam etmişler ve kutlamalar yapmışlardır.

Diğer yandan merkezde ki halk ise 1 Ocağı başlangıç kabul etmiş o günde kutlamalar yapmışlar ve 1 Nisan’ı kutlayanları ise “Nisan Aptalları” olarak adlandırmışlardır. Bu şekilde yıllar geçtikçe 1 Nisan şakaları artmış insanlar birbirleriyle dalga geçe geçe bu bir Fransız kültürü haline dönüşmüş ve oradan da tüm Avrupa ya yayılmıştır. Bugün halen bu gelenek devam etmektedir.

1 Nisan şakası hakkında bunların dışında hikâyeler mevcut. Fakat o dönemlere ait kanıt bulmak tabi ki çok zor o yüzden hangi hikâyeye inanacağınız ve 1 Nisan tarihinde şaka yapıp yapmayacağınız sizin takdirinize kalmış oluyor.

Share