ASKERE GİTMEDEN ÖNCE ALINMASI GEREKENLER

Askere Gitmeden Evvel Alınması Ve Yapılması Gerekenler

Gün gelip çattı bir yandan askere gitme stresi ve sevinci diğer yandan aileden, arkadaşlardan ve varsa sevgiliden uzunca bir süre ayrı kalacak olmanın üzüntüsü gibi duygusal gel git içerisindesiniz.Her gittiğiniz ortamda askerlik yapmış kişilerin bitmek bilmeyen askerlik hikâyeleri, yaşadıkları zorlukları anlatırken karınları ağrıyıncaya kadar gülmeleri hatta ortamda birden fazla askerlik yapan varsa birbirleriyle askerlik anısı anlatma yarışına girmeleri sizi hiç gülmediğiniz kadar güldürmeleri eksik olmaz. Ama öte yandan daha önce belki duyumsamazlıktan geldiğiniz askerlik ile ilgili her bilginin, peşine düştüğünüz bir durumdasınız.

Herkes size bir tavsiye vermeye çalışır. Ama verilen bilgilerin çoğu ya gereksiz ya da ihtiyacınızı görecek kadar detaylı değildir. Öte yandan doğru bilgileri bulmakta bir o kadar zordur. Biz bu yazımızda size askere gitmeden önce ne yapmanız gerektiği ile ilgili doğru tavsiyelerde bulunmaya çalışacağız.

Askerliğe duygusal olarak hazırlanmak;

Bence bunu düşünmeyin bile çünkü hayat çok hızlı akıp geçiyor. Kabul ediyorum askerdeyken zaman biraz yavaş akıyor ama sayılı gün sonuçta gelip geçiyor bir bakmışsınız askere gidip geleli yıllar olmuş. Bu konuda ki duygusallığı aşmanızı sağlayacak formülü yazıyorum: “Düşünmeyin”. Bu formülü cebinize koyun gidin ve gelene kadar hiçbir şey düşünmeyin. Ne askerde ki çevrenizle ne de dışarıdaki çevrenizle duygusal konulardan konuşmayın. Yaşadığınız ortamdan keyif alın. Zaten geriye baktığınızda herkes gibi her şeyi gülerek anlatacaksınız.

Artık askere gitmeye hazırım şimdi gitmeden evvel buradan ne alıp götürmeliyim sorusunun cevabına gelelim:

Bazıları hiç bir şey götürmeyin TSK ihtiyaç duyacağınız her şeyi veriyor der. Bazıları ise her şeyi götürün TSK hiçbir şey vermiyor der. Hangisine inanacağız ve ne yapmalıyız?
Sorunun cevabı şu; TSK’nın belirlediği asker ihtiyaçları var ve gelen her askere verilmesi gereken malzemeler bellidir. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin bunları mutlaka TSK ya katıldığınız gün alırsınız. Bunların dışında birde aylık olarak belirlediği asker ihtiyaçları var bunları da her ay sonu mutlaka alırsınız.
TSK’nın verdiği bu malzemeler nelerdir?

1-Sağlık malzemeleri(Diş fırçası, diş macunu, sabun, havlu, tıraş bıçağı, tıraş köpüğü, terlik…)
2-Askeri malzemeler(Parka, gömlek, pantolon, bot, çorap…)
3-Spor Malzemeleri(Eşofman, Spor Ayakkabısı..)
4-İçlikler(Atlet, don… )
5)Diğer(…)

NOT: Sağlık malzemeleri ihtiyaca göre belirli dönemlerde tekrar verilir.

Peki, bunlar yeterli midir? Değilse ek olarak neler götürülmeli?

TSK bir askerin ihtiyacını karşılayabileceğini düşündüğü için bu kadar malzemeyi yeterli görmüş. Birçok asker evinden hiç bir şey getirmeden sadece bunlar ile askerliğini bitirebilir. Ama eğer biraz daha rahat etmek istiyorsanız sayacağım şeyleri de mutlaka beraberinizde götürün;

1) Mümkünse 2 değilse 1 tane Termal içlik mutlaka götürün. 2 tane dememin sebebi yıkanma zamanı geldiğinde diğeriyle değiştirmeniz yoksa bir tane yeterlidir. Askerlikte özellikle nöbetler çok soğuk olabiliyor içlik götürürseniz rahat edersiniz. Rengi haki olsun.

2) Fazladan atlet ve don götürün.
Çünkü her seferinde iç çamaşırı yıkamak zor olabilir. Rahat etmek için mutlaka bolca götürün. Rengi haki olsun.

3) Terlik götürün. TSK tarafından size verilir fakat herkesin terliği aynı olduğu için bir süre sonra terlikler karışır ve ayağınızda mantar çıkmasın istiyorsanız kendinize ait bir terlik mutlaka götürün.

4) Yeşil veya haki kalın asker çoraplarından götürün nöbetlerde rahat edersiniz. Ayrıca yedek olsun çünkü botlarda çoraplar çabuk kirlenir önlemek sık sık değiştirir ve rahat edersiniz.

5) Bavulunuz için kilit götürebilirsiniz. Küçük kilitlerden 2 tane daha götürün orada lazım olabilir.

6) Boyna asılan bir asker cüzdanı götürün belgelerinizi paranızı orada saklarsınız.

7) Haki boyunluk, eldiven ve külah götürün kışın ihtiyacınız olacak

Malzemeleri nereden alabilirim

İstanbul için Eminönü – Tahtakale’den askeri malzeme satan yerler var oralardan temin edebilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse; askere gitmeden evvel bu saydıklarımızı beraberinizde götürürseniz orada çok rahat edersiniz. Ama götürmeseniz de TSK’nın size vereceği malzemeler ile askerliğinizi bitirebilirsiniz tercih sizin bu konuda çok fazla düşünmeden kararınızı verip hemen uygulamaya koyulun.

Share