YENİ KİMLİK KARTI ALABİLMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

TC KARTI NASIL ALINIR? , YENİ ÇİPLİ KİMLİK KARTI ALMAK İÇİN NE YAPMALIYIM

Uzun zamandır beklenen yeni çipli kimlik kartlarına 2017 yılı itibari ile geçişler başladı. Ama hepimizin kafasında bu konuda bir sürü soru var. Nasıl bir yol izleyip kimliğimizi alacağımıza dair bilgimiz yok. Gelin beraber bu konuda ki sorularınıza çözüm arayalım;

Yeni Çipli kimlik kartı almak için neler yapılmalıyım?

1)İlk önce randevu almamız gerekiyor. Randevu işlemleri için https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresine tıklayıp randevu alabilirler veya Alo 199 nolu çağrı merkezlerini arayabilirler. Randevu alamıyorum diyenler ise nüfus müdürlüğüne direkt giderek başvurularını yapabilirler.

2)Randevu işleminden sonraki adım gerekli evrakları hazırlamaktır. Gerekli evraklar ise şunlardır.

2.1)Eski kimlik kartı, Eski Nüfus Cüzdanınız yanınızda yoksa sorun değil çünkü kimlik yerine geçen belgelerde geçerlidir. Bunlar ise Uluslararası Aile Cüzdanı, Pasaport, Sürücü Belgesi, Memur Cüzdanı, Avukat Kimlik Kartı, Askeri Kimlik Kartı veya Basın Kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden birisi olabilir. Bunlardan hiç biri yok ise de ikametgâhınızın bağlı olduğu muhtarlığa gidip bunun için belge almanız gerekmektedir. Bu işlemler nüfus müdürlüğü tarafından ücrete tabidir. Kimlik yenileme, evlilik nedeni kimlik değiştirme bedeli 16 TL, vaktinde başvuru bildirim ise yeni doğanlar için kimlik çıkarma ücretsiz, vaktinde bildirilmemiş ise yeni doğanlar için kimlik çıkarma bedeli 16 TL’dir. Kayıp kimlikler için 32 TL ’dir. On beş yaş ve üstü olanlar şahsen başvuru yapılabilirler.

2.2)Bir adet Biyometrik Fotoğraf ( Biyometrik Fotoğraf Nedir?Nerden bulacağım diyorsanız çok düşünmenize gerek yok her zaman gittiğimiz vesikalık çekindiğimiz fotoğrafçılarda bulabilirsiniz. Yalnız çektirmeden önce biyometrik olacağını söylemeyi unutmayın. Fotoğrafınızın son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerekiyor.)

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra nüfus müdürlüğünün verdiği randevuya saatinde gidip evraklarınızı verdikten sonra; eski adı ile “Kimlik Kartı” yeni adı ile “T.C. Kartı” adı verilen kartınız PTT ile size kargo edilecektir. Kargo size geldiğinde açılmış olmadığına emin olduktan sonra teslim alabilirsiniz. Eski nüfus cüzdanınız değiştikten sonra size başvuru esnasında altı haneli pin kodu verilecek bu kodu tıpkı kredi kartlarını kullanırken girdiğimiz şifre gibi yeni kimliklerde de bu 6 haneli kod kullanacağız ve güvenlik açısından kimse ile paylaşılmaması önemlidir. Size verildiğinde pasif olan bu kod zarf size ulaştığında aktif hale gelecektir.

TC Kartı Pin Kodunuzun değiştirmek istediğiniz takdirde KİOSKLAR bağlantısı ile değiştirilecektir. Kart sahiplerinin kendilerinin bağı olduğu nüfus müdürlüklerindeki KİOSLAR başvurarak bu işlemi yapabilmektedirler.

Kaynak: https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/homepage.aspx

Share