BİYOMETRİK FOTOĞRAF NEDİR

Biyometrik Fotoğraf Nerede Çekilir? Biyometrik Fotoğrafın Vesikalıktan Farkları Nelerdir?
Kişinin kendisine ait özelliklerini tanımlayabilmemizi sağlayan, kişiyi en açık şekilde tanımamızı sağlayan fotoğraf türüdür. Vesikalık fotoğrafınızın herhangi bir düzenleme yapılmamış halidir.

Herkes hayatı boyunca bir kere de olsa vesikalık fotoğraf çektirmiştir. Fotoğraf stüdyosu bizim fotoğrafımızı çektikten sonra bir süre beklememizi ister. Çünkü o fotoğrafa “photoshop” veya benzeri programlar ile birtakım düzenlemeler yaparlar ki daha güzel görünebilelim tabi bu düzenlemeler yapılırken bize ait ayrıntılar (örneğin yüzümüzde ki lekeler, benler veya izler) kaybolur. Bundan dolayı kişi tanınmakta zorlanılabilir, hatta kişi olduğundan çok farklı görünebilir.

Bu sebeplerden ötürü özellikle resmi işlemlerde genelde biyometrik dediğimiz üzerinde düzenleme yapılmamış fotoğraflar istenir ki kişiler herhangi resmi bir olayda tanınabilsinler. Biyometrik fotoğraf çekmeden önce mutlaka fotoğrafçımıza bunu istediğimizi belirtmeliyiz. Biyometrik fotoğrafların ölçüsü diğer fotoğraflara oranla biraz daha büyük olur ve fotoğrafçıdan resim çekilmesinin hemen ardından beklenmeden alınabilir. Biyometrik fotoğraf tüm fotoğraf stüdyolarından çektirilebilir.

Share