HARÇSIZ ÖĞRENCİ PASAPORTU NASIL ALINIR

Pasaport Ücreti Kalktı Mı? Harçsız Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport Cüzdan Bedeli Ne Kadar? Ücretsiz Pasaporttan Kimler Faydalanabilir?

10 Şubat 2016 tarihinde çıkan yasa ile birlikte 25 yaş altı öğrenciler pasaport ücretinden muaf hale geldi. 6663 sayılı Kanunun 4. maddesine göre Bordo Pasaport almak isteyen 25 yaşın altındaki öğrenciler, artık pasaportlarına ücret ödemeden kavuşabilecekler.

Öğrenciler sadece pasaport defter ücreti ödeyerek; sosyal, kültürel ve eğitim ile ilgili konular için yurtdışına çıkabilecekler. Staj-İş amaçlı, Üniversiteler Arası Değişim Programları, Yaz Çalışma Kampları, Work And Travel, Interrail veya Sosyal-Kültürel Faaliyetler gibi seçeneklerden birisi amacıyla yurtdışına çıktığınızda bu uygulamadan faydalanabilirsiniz.

Peki sadece öğrenciler mi faydalanacak?

Hayır, 25 yaşın altında ki Açık-Öğretim Fakültesi, Önlisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora ve Üniversitelerde ki Öğretim Üyeleri de bu uygulamadan faydalanabiliyor.
25 yaş üstü öğrenciler bu yasa dâhilinde değillerdir.

Öğrenci pasaportunu kaç yıllık alınabilir

Henüz 18 yaşını doldurmayan öğrenciler velilerinin onayı ile öğrenci pasaportunu 5 yıllık bir süre ile çıkarabilir. 25 yaşın doldurulması göz önüne alınarak verilen pasaportun süresi hesaplanır. Örneğin 24 yaşındaysanız sadece bir yıllık öğrenci pasaportu alabilirsiniz.

Öğrenci Pasaportu Almak İçin Gerekenler

• Öğrenci Belgesi (Islak imzalı, mühürlü) veya e-devlet üzerinden alacakları öğrenci belgesi
• İki adet biometrik fotoğraf,
• Pasaport Şubesindeki vezneye yatırılacak 94 TL Pasaport cüzdan bedeli makbuzu,
• Nüfus cüzdanı aslı ile birlikte, size en yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü pasaport birimlerine müracaat etmeniz gerekmektedir. Emniyete gitmeden önce “E-Pasaport” sistemi üzerinden randevunuzu alabilirsiniz. Ayrıca Emniyete giderken yanınızda (varsa) eski pasaportunuzu almayı unutmayın.

Share