ÜNİVERSİTE KAYIT YENİLEME – DERS SEÇİMİ

Üniversite Kayıt Yenileme Nedir? Üniversite Ders Seçimi Nasıl Yapılır? Üniversite Ders Ekle Sil Haftası Nedir?

Üniversite öğrencileri, her dönem kayıt yenileme ve ders seçimi yapmak zorundadırlar. Artık çoğu üniversite online olarak ders seçimi yaptırıyor. Kayıt yenileme döneminde öğrenci üniversitenin kendi sistemine girerek almak zorunda olduğu derslerini seçer ardından öğrencinin danışmanı seçili derslerin onaylama işlemlerini yaparak öğrencinin bu dönemde ki kaydını yenilemiş olur.

Fakat bazı üniversiteler de ders seçimini internet üzerinden yaptırdıktan sonra, bunu götürüp danışmana imzalatmak gerekiyor. Eğer bu konu hakkında net bir bilgi yoksa okulda ki öğrenci işleri aranıp böyle bir prosedürün olup olmadığı öğrenilmelidir. Eğer bu zorunluysa ve siz yapmazsanız kaydınız tamamlanmış olmaz.

Peki, Kayıt Yaptırmazsam Ne Olur?

Kayıt yaptırmadığınız takdirde o yıl ki öğrenim hakkınızdan vazgeçmiş olursunuz. O dönem almanız gereken dersleri almamış olursunuz ve bu dönem aynı zamanda öğrenim sürenize de eklenir.

Kayıt Dönemini Kaçırdım. Nasıl Telafi Edebilirim?

Kayıt dönemi geldi ama sizin haberiniz yok veya çok önemli bir işiniz çıktı kayıt yapamadınız tüm dönem okula gidemeyecek misiniz? Hayır, tabi ki üniversitelerin bu tür durumlar için yani zamanında kayıt yaptırmadıysanız üniversite mazeretli kayıt tarihi (Ders Ekle –Çıkar Dönemi) belirler. O süre içerisinde özrünüzü dilekçe ile bildirip kayıt yenileme yapabilirsiniz.

Share