NASIL GÜZEL CV HAZIRLANIR

CV Hazırlarken Nelere Dikkat Edilir? Özgeçmişinizde Bulunması Gereken Olmazsa Olmazlar

Artık bir klişe haline gelen “bize CV sini göndersin bakalım” sözünü birçok kişi hiç ciddiye almaz. Üzerinde sadece kimlik bilgilerinin bulunduğu bir Word dosyası göndererek işe alınacağını düşünür. Sonuç tabi ki beklenildiği üzere hüsran olur. İyi ama CV nedir? Ne yazmalıyım ki işe alınayım? Diyorsanız doğru yerdesiniz demektir.

Özelikle ülkemizde ki insanların ortalama %90 ı bir CV ye sahip değildir hatta daha da kötüsü birkaç yıl önce bunların çoğunun CV kelimesinin ne anlama geldiğinden bile haberi yoktu. Fakat son yıllarda artık şirketlerin bunu sıkça dillendirmesiyle bir CV oluşturma yarışına girmiş bulunuyoruz. CV, hazırlaması hayli emek isteyen, bir işe başvurduğumuzda bizim referansımız olan, bizi bizim yerimize savunan, özelliklerimizi açıklayan bir belgedir.
Kariyer sitelerinde otomatik olarak oluşturulan CV ‘im var yeterli midir? Tabi ki değildir. Eğer güzel hazırlandıysa başvuru yaptığımız firma bizden ikinci bir CV talep etmeyebilir ama yüksek olasılıkla firma bizden kendi özgeçmişimizi içeren ayrı bir CV isteyebilir bu durumda kariyer sitesinde ki özgeçmişimizi vermemiz çok iyi bir intiba oluşturmayabilir.

Kendi özgeçmişimizi(CV) veya kariyer sitesinde ki özgeçmişi(CV) nasıl hazırlamalıyız?
1) CV hazırlarken ilk dikkat etmemiz gereken şey işverenin görmek istediği şeyleri CV ye bakar bakmaz dikkatini çekecek hale getirmektir. Çünkü bir işveren günde bir iş başvurusuna başvuran binlerce kişinin CV sini inceler. Ortalama bir işveren bir CV ’yi okumak için 20 saniye zaman ayırır. Bizim bu 20 saniye de kendimizi ona anlatmamız gerekir. Gereksiz şeyleri daha arka bölümlere gönderebiliriz. Mesela kan grubumuz işverenin bizi işe alırken dikkat edeceği en son şeylerden biridir bunun gibi şeylerden daha önemli şeylere odaklanmalıyız.
Peki, Nedir bu önemli şeyler?

• Bugüne kadar neler yaptığımız, neler öğrendiğimiz, ne tür projelerde bulunduğumuz ve hedeflerimiz. Bunlar çok ama çok önemli çünkü bizim neler yaptığımız ve hedeflerimiz bir firmanın alacağı işçinin iş için uygun olup olmadığı konusunda firmaya referans olur. Örneğin eğer Yazılım Uzmanı aranıyorsa ve biz geçmişte Yazılım ile ilgili çalışmalar yaptıysak; önemsiz gördüğümüz küçük şeyler bile olsa mutlaka yazmalıyız. Bu yazı en az 200 kelimeden oluşmalı.

• Daha önce çalıştığımız yerler ve bu yerlerde neler yaptığımızı anlatan her iş yeri için en az 100 kelimelik açıklama. Eski işyerinizde yaptığınız işin çok anlaşılır olduğunu ve bir cümlenin yeterli olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz bu hataya düşmeyin, üşenmeyin ve mutlaka daha önceden yaptığınız işleri “en akılsız kişiye” anlatır gibi anlatın.

• Aldığınız sertifikalar, bildiğiniz yabancı diller ve girdiğiniz sınavlarda aldığınız notlar ne varsa hepsini yazın

2) CV i yazarken her şeyin çok düzenli anlaşılır olmasına dikkat edin. Yazım yanlışlarının olmamasına, anlatım bozukluklarının olmamasına önem verin. Eğer kendinize bu konuda çok güvenmiyorsanız Türkçe’si çok iyi olan birisine kontrol ettirin. Çünkü işveren sadece yazınıza bakıp sizi yargılayacak bu yüzden bu konuya önem vermeliyiz.

3) Gelelim Referanslar kısmına bu kısmın amacı babanızı, kardeşinizi, dayınızı yazmak değildir  Bu bölümün amacı varsa eski işinizde nasıl bir çalışan olduğunuzu anlamaktır. Eski işyerinizde sizinle ilgili size referans olabilecek kişilerden birisini yazabilirsiniz ama dikkat etmemiz gereken bizim hakkımızda olumlu şeyler söyleyecek birisinin olmasıdır bundan dolayı rastgele birisini yazmamaya önem gösterin . Bu bölüme Eğitim hayatınızda sizi yakından tanıyan size referans olabilecek bir öğretmeninizi de yazmanız çok iyi olabilir.
4) Buraya kadar olan özellikler bir CV de olmazsa olmazlardandır. Son olarak gerek gördüğünüz diğer özelliklerinizi yazınız. Oluşturduğunuz Özgeçmişiniz için; bir Word dokümanı hazırlayıp, güzelce düzenleyin.
5) Mümkünse aynı içerikli birde İngilizce CV hazırlayın.
6) Artık elinizde gerçekten iş bulmak amacıyla oluşturulmuş kaliteli bir CV olmuş oldu umarım en yakın zamanda istediğiniz işe kavuşursunuz.

Unutmayın güzel bir şekilde yazılmış bir CV tek başına bir işi almanızı sağlamayabilir ama kötü yazılmış bir CV tek başına işi alamamanıza sebep olabilir.

Share